שיתוף

שם: בלסקי שרה

כינוי בלח״י: חמדה

תאריך לידה: ד' בתשרי תר"צ, 8 באוקטובר 1929

תאריך נפילה: כ"ט בחשון תש"ח, 12 בנובמבר 1947

שרה נולדה ביום ד’ בתשרי תר”צ, 8 באוקטובר 1929, בתל אביב לחיים ולאסתר בלסקי, אחת משלוש בנות. האב היה מסגר במקצועו. שרה למדה בבית הספר ‘הכרמל’ במרכז תל אביב וסיימה בהצטיינות שמונה כיתות. תוך כדי לימודיה, הצטרפה לתנועת “השומר הצעיר” בה קיבלה חינוך ל’הגשמה’ באחד מקיבוצי התנועה. לאחר שסיימה את לימודיה, יצאה עם קבוצה לעין השופט. היא שהתה ועבדה בקיבוץ שנה וחצי, עד שנקראה לשוב לתל אביב כדי לסייע בכלכלת המשפחה.

באותם ימים החלה מלחמת המחתרות לקבל תאוצה. שרה קראה את הכרוזים והחוברות המסבירים את המלחמה בשלטון הזר והסכימה עם דעותיהם. היא לא מצאה עניין וסיפוק בתפירת כותנות בבית החרושת התל אביבי בו עבדה והחלה לחפש קשר אל המחתרת. עד מהרה מצאה את הדרך להגשמת מאווייה והצטרפה ללח”י.

היא צורפה למחלקת הפעולות וכעבור זמן מה נשלחה לבית בודד, במערב המושבה רעננה, בו נערכו קורסים לנשק ולחומרי נפץ לחניכים צעירים ומתקדמים של המחתרת. על שרה בת ה־18, הוטל תפקיד אם הבית, והיה עליה לדאוג לכל צרכיהם של החניכים, לפעמים עד עשרה במספר, כולל הזמנת המצרכים שהובאו על ידי מקשרת ובישול ארוחות. כל מי שהכיר את שרה, ידע לספר שהייתה בעלת נפש עדינה ורגישה, שמצאה את ביטוייה בסיפורים ובשירים. בשקט, ברצינות ובמסירות אין קץ מילאה כל תפקיד כאם הבית במתקן ההדרכה המחתרתי. חניכים ידעו לספר, שבינה ובין מפקד הקורס ‘יגאל’ התפתחו יחסי ידידות עמוקה.

ביום כ”ט בחשון, תש”ח, 12 בנובמבר 1947, יום לאחר פתיחת מחזור חדש, הופתעו הצעירים על ידי כוח גדול של חיילים בריטים, שהקיפו את הבית. החניכים, שהיו עסוקים אותה שעה בניקוי נשק שזה עתה הוצא מהמחבוא וטרם החלו ללמוד את השימוש בו, קפצו, בהתאם להוראות דרך החלון האחורי ורצו לכיוון הפרדס הסמוך כדי למלט את נפשם. החיילים הבריטים פתחו עליהם באש תופת מנשק אוטומטי, ללא רחם. שרה הייתה בין חמשת הצעירים והצעירות שנפלו חלל. יתר החמישה נפצעו, נאסרו ונדונו לשנות מאסר רבות.

שרה קבורה בבית העלמין בנחלת יצחק, לא הרחק ממקום קבורתו של יאיר, מחולל לח”י.

הדפסה
פברואר 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
28
29
30
31
1
2
3
4
אזכרה שנתית לאברהם שטרן - "יאיר"
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י
1
2
דברים לזיכרון חללי לח”י
סרט “ילדי רעננה”
הנצחה באנדרטה ביער לח”י במשמר איילון
שמה של שרה בלסקי חרוט על לוח באנדרטה ביער לח”י
לבנת זיכרון על שם שרה בלסקי בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל
אנדרטת “ילדי רעננה” ברחוב משה דיין פינת רחוב הפרחים ברעננה

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?