יעקב נולד בכב’ בניסן תרפ”ד, 26 באפריל 1924, בעיירה פזרג’יק שבדרום בולגריה לאביו שבת ולאימו לאה. אביו עסק במסחר והיה בעל בית־חרושת לפפריקה ומחסני טבק. יעקב למד בבית ספר עברי.

בבית הוריו קיבל חינוך ציוני, שהביא אותו לתנועת הנוער ‘מכבי’, ואחר כך לבית”ר. הוא שאף לעלות לארץ ישראל ושאיפתו התגשמה עם עלייתו ארצה בשנת 1941 באנית המעפילים ‘דוריאן’, אשר נתפסה על ידי הבריטים. ישב במחנה המעצר במיזרע, בעכו ובעתלית במשך שנה וחצי.

בשנת 1942, לאחר בריחתו של יצחק שמיר ממיזרע, הצטרף יעקב ללח”י. בתחילה שימש כמקשר בין חברי המרכז. לאחר קורס נשק וחבלה, מונה לאחראי על תא לוחמים, שעסקו בהפצת כרוזים וחומר הסברה, בתצפיות ובעיקובים. לימים היה אחראי על מחסני נשק באזור המרכז. נשלח לקורס מפקדים ומוּנה לאחראי על מחלקת הפעולות באזור השרון והשומרון, במסגרת החטיבה הלוחמת.

השתתף במרבית הפעולות החשובות והפך לאחד מטובי הלוחמים של לח”י ומהנועזים שבהם. אחרי השרון והשומרון, מוּנה אחראי לפעולות במחוז חיפה. הוא נפצע פעמיים: פעם אחת בעת התפוצצות בבית המלאכה של לח”י בתל אביב ובפעם השניה בפעולה להחרמת כספים בבנק ‘ברקלייס’ בתל אביב. כן השתתף בניסיון ההתנקשות בנציב העליון, סר הרולד מק מייכל בירושלים, בפיצוץ שני גשרים על יד יבנה, בהתקפה על מחנה הצנחנים בתל אביב, בהתקפה על מחנה הצבא בחולון והחרמת נשק מתוכו, בפיצוץ בניין האינטליג’נס בדרך יפו–תל־אביב, בהתקפה על שדה התעופה של חיל האויר המלכותי בכפר סירקין, פיצוץ מטוסי קרב ‘ספיטפייר’, וכן בפעולות רבות של החרמת כספים.

הוא תיכנן ופיקד על פיצוץ בית הקולנוע הצבאי במחנה דורה בנתניה, על מארב ותקיפה של בתי קולנוע בפרדס חנה, על פיצוץ שני גשרי רכבת ליד בנימינה ועל חבלה ברכבות ובפסי רכבת באזור השומרון. בחיפה תיכנן ופיקד על ההתנקשות בבלש קילי, על פיצוץ בניין הנג’אדה בואדי רושמיה ובניין מפקדת הכנופיות ברחוב סטנטון בחיפה.

עם גיוס חברי לח”י לצה”ל, הצטרף לחטיבה 8, גדוד 89, בדרגת סגן. השתתף במבצע ‘דני’, בכיבוש משטרת בית ג’וברין ומשטרת עיראק סואידאן, מיבצעי כיבוש הנגב, עוג’ה אל חפיר ובכל פעילות החטיבה במלחמת העצמאות. השתחרר בשנת 1951.  במילואים לחם במיבצע סיני, במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים, בדרגת רב סרן.

בשנת 1947 נשא לאישה את רינה בלומשטין – “שרה”  ונולדו להם שני בנים: דב ועופר. יעקב עסק במסחר בקפה ותבלינים. פרש מעבודתו בשנת 2000

יעקב נפטר בט”ו באייר תשע”א, 19 במאי 2011 והובא למנוחות בבית העלמין ירקון.