פירסטנברג חנה לבית גרינהולץ

שם מלא: פירסטנברג חנה לבית גרינהולץ
תאריך לידה: 1923
תאריך נפילה: 17.3.1954
ארץ ועיר לידה: תל אביב
 

חנה נולדה להוריה חיים ופרידה גרינהולץ בנוה־שלום בתל־אביב בשנת .1923 שנה לאחר הולדתה, החליט אביה, יחד עם כמה חברים, להקים "בית" בישראל. היה זה מעין צריף, ליד שפת הים, בקרבת בית־הקברות המוסלמי, וכאן, בשכונת מחלול (היום כיכר אתרים), עברה עליה ילדותה.
בין בית־הקברות הערבי, הים, כרם הענבים ובית־החרושת לעורות, היתה חנה דמות ידועה, שובבה וטובת לב. בהיותה בת 12 בערך, עברה לגור עם הוריה ברחוב בזל, וסיימה את בית־הספר העממי תל־נורדאו.
הילדה השובבה גדלה והיתה לנערה ספורטיבית, מלאת חיים (כדורסל, שחייה, שיט), ופעילה בתנועת נוער. את לימודי התיכון סיימה בגימנסיה "הרצליה", ואחר נשלחה למשק הפועלות, ליד עפולה. את אפרים, בעלה, הכירה עוד בתנועת הנוער, ולאחר שיחרורו מהצבא הבריטי החליטו להתחתן. את ילדה הראשון, חיימקה, ילדה חנה בלילה בו נפטר אביה והבן נקרא על שמו. הלב לא היה פנוי לשמחה. בשנות ילדותו הראשונות של חיימקה, השתלבה חנה ועמדה לצידו של אפרים בעלה בפעילויות הלח"י השונות, כשלא פעם הועמד ביתה, ברשותה ובהסכמתה לרשות המחתרת. את ילדתה, מירה, ילדה בזמן שאפרים היה אסיר לח"י בכלא עכו. את בִתה, צִפורה, ילדה חנה כחמישה חודשים לפני הרצח במעלה העקרבים, בו נקטעו חייה וחיי בעלה באכזריות רבה ונדמה משפחתה... ב־י"ב באדר ב' תשי"ד–.17.3.1954

הבן חיימ'קה נפצע אנושות, שכב 32 שנה כשהוא משותק, ונפטר בשנת .1986
הבת מירה'לה ניצלה הודות לחייל שכיסה אותה בגופו וכך ניצלה.
התינוקת צפורה הושארה אצל סבתהּ וכך ניצלו חייה.
למירה'לה שלושה ילדים ושני נכדים ולצפורה שני ילדים.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר הביטוח הלאומי - נפגעי פעולות איבה