שיתוף

1942/XI/20

נשלח מפרידה פרידמן-ילין בבית הסוהר לנשים בבית-לחם לנתן פרידמן-ילין במחנה עצורים  מזרע, עכו.

נתן קיבל את המכתב ב-14/12/42 וענה עליו ב-27/12/42

יקירי,

קבלתי את מכתבך אתמול ורק היום אני עונה לך. זה הכל מסיבות טכניות. אתמול לא הספיקו כל הבנות לכתוב, ומכיון שהייתי “עם עובד” אתמול יצא גם לי לדחות את הכתיבה. אתמול גהצתי כל היום. יש לנו פעם בשבוע יום גהוץ, אז מגהצים לכל הבנות את הדברים שלהן. עושות אנו את זה לפי תור, ואתמול יצא תורי. גהצתי גם כמה דברים מכקי (צ”ל מחקי אי”מ) ונזכרתי בימים הטובים בהם טיפלתי בכקי שלך ולא של אחרים, אבל אין דבר גם לזה יבוא יומו.

קיבלתי בשבוע שעבר חבילה מ”ועד ההורים” ובה כמעט כל הדברים שביקשתי ממך שתסדר לי. אני מודה לך מאוד בעד זה ואם תהיה הזדמנות תודה לנחמה בעד הסידור הזה וגם בעד החבילה עם דברי אוכל שקיבלתי ממנה לפני שבועות אחדים ושהודעתי לך עליה באחד המכתבים הקודמים. שואל אתה על הלירה אם קיבלתיה? עניתי לך כבר במכתבים הקודמים על זה אבל ליתר בטחון אני מאשרת גם הפעם את קבלתה, אבל את הכסף ממשרדו של דיסקין עדיין לא קיבלתי. אני שמחה מאד שקיבלת את בגדיך מסוריה. נקווה שגם את מגפיך תקבל. אם  באפשרותך תתענין בענין הכסף כי חבל שילך לאיבוד.

מכתבך האחרון היה קצר מאד. כתוב לי הכל על הנשמע אצלכם. טוב שהתחלת ללמוד צרפתית. כשתצא ממזרע תהיה “כמעט בחור אינטליגנטי”. איך אתה לומד? האם יש לך מורה ומיהו ואיך אתה מתקדם. אצלנו אין עכשו אפשרות לזה כי גם שפה אחת בלי עפרון קצת קשה ללמוד. אבל במשך הזמן גם זה ישופר.

כן, ועוד חדשה אצלנו. מקבלות אנו יום-יום עיתון. סידרנו ע”י המשרד וחתמנו על עתון “הבוקר” שהוא מגיע כמעט בקביעות יום–יום. חבל רק שמהזמן שמקבלות אנו עיתון אין חדשות מתרחשות בעולם, אין מזל לישראל…

הבדיחה האחרונה המתהלכת אצלנו גם ככל הבדיחות מקורה גרטה מרדכי (דרך אגב, היא מאד גאה על זה שאתה קורא לה “הגב’ גרטה” והיא אומרת שאתה הוא היחיד המכנה אותה כך). גרטה מספרת כשהיא נסעה לחקירה (זה היה בערך לפני חצי שנה) אז הם עמדו על הקבר של “רחי” (התכוונה לקברה של רחל האם)…

אני כרגיל במצב רוח טוב. קצת לומדת, מטיילת, אוכלת, ישנה והרבה צוחקת ונוסף לזה מתגעגעת קצת אליך. יש לפעמים הרצון לשוחח אתך אבל שוב אין דבר. גם זה יבוא. ז’ולי ורות כתבו הפעם גם כן למזרע. ז’ולי מבקשת לדרוש בשלומך ב”אופן מיוחד”. היא אומרת שהנך היחיד היודע לכתוב מכתבים (אל תכלול בתוכם גם את מכתבך האחרון כי היה “קצת הרבה” קצר). תדרוש בשלום חבריך ולך המון נשיקות חמות.

שלך לתמיד פרידה.

פ.ס. כרגיל גם הפעם נעמי כתבה אל מזרע ואני מקווה שארבעתכם תקבלו יחד את המכתבים.  

דצמבר 2023
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
הצגה: שלוש יריות במזרחי ב' - 11:00
28
חוויה משולבת: סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י והצגה “שלוש יריות במזרחי ב'”
29
30
31
1
2
3
4
5
6

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?