שיתוף

1942/I/25

נשלח מפרידה פרידמן-ילין בתל-אביב לנתן פרידמן-ילין.

נתן קיבל את המכתב ב-02/02/42 וענה עליו ב-2,3,5.2.42

יקירי,

מכתבך האחרון מה I.11 קיבלתי רק אתמול. הוא גרם לי הרבה נחת. נכון נתן, כשמתרגלים לאדם ויתר על כן לאדם אהוב קשה מאד הפרידה. כל דבר קטן מזכיר אותך ומרגישים את החוסר הזה. גם עלי במשך הזמן הקצר הזה עברו הרבה ימים קשים, חסרת לי בכל מקום, עכשו אמנם, כבר התרגלתי ולפעמים נראה לי גם שכל זה הוא רק חלום, אבל לא נכון הכל זה מציאות. תחזור מהר אלי ויהיה שוב טוב.

הזמן אצלי עובר מהר וזה הכי טוב. כפי שכתבתי לך כבר באחד המכתבים נמצאת אצלי מכרה שהכרתי על ידי אברהם. היא בחורה סימפטית מאד ויותר שמח לי איתה. אנחנו מבשלות בבית ולא עולה לנו הרבה – בהשוואה למחירים של היום -. למרות הכל יוצא אצלי הרבה כסף, אבל עכשו אי אפשר אחרת.

אתמול היה פה פלדלייט עם אשתו. הם באו לראות מה נשמע אצלי. גרשון מתכונן לעבור לחיפה לגור, צפורה תשאר לעת עתה פה. כשאמרתי להם שאני רוצה להחזיר להם חלק מהחוב, נזפו בי ואמרו שעד סוף המלחמה אין על מה לדבר, אבל למרות זה כשאקבל הפעם את המשכורת אחזיר להם חצי. רואה אתה שלא נשארו לנו כבר הרבה חובות. אמנם חשבתי שבחודש זה אגמור כבר עם הכל אבל מפני היוקר פה לא יצא לי. אני יודעת שיוצא אצלי יותר מדי כסף, אבל אי אפשר עכשו אחרת.

אתמול אחרי הצהרים הייתי אצל דוד. הם קנו להם עכשו ארון – הוא פשוט מאד בערך כמו שלנו ושלמו 5 ½  לא”י. הם שניהם מרויחים ושבעי-רצון. אגב פגשתי שם את יוסף קלרמן. הוא ספר לי שקבל את מכתבך ולא ענה לך עד כה כי רצה קודם לראות אותי (היה אצלי פעמיים ולא פגש אותי בבית – נעשיתי א ווינט מיל). הוא התענין בי מאד, שאל אותי אם לא חסר לי כלום אולי כסף. כמובן הודיתי לו מאד. הבוקר ראיתי את שוברט בקפה “שדרות”. הוא גם כן התענין במצבי מאד ואמר שיכנס אלי, יש לו הרבה סבלנות לחכות.

אתה כותב שאצלכם קר מאד וירדו שלגים. גם אצלנו היה קר, בירושלים ירד שלג. עכשו כבר עבר הקור ואצלנו מזג אויר טוב מאד. בבוקר יש הרבה שמש וטוב מאד לטייל.

קיבלתי בשבוע העבר שוב מכתב מאריה. הוא כותב לי ששמח מאד לקבל את מכתבי. אצלו הכל בסדר ומבקש אותי לכתוב אליו, כי נעים לו מאד לקבל מכתבים. כמובן שואל מה נשמע אצלך ורוצה לקבל מכתב ממך. תכתוב אליו וגם אני אענה לו מיד על מכתבו. אצלו הכל בסדר.

טוב מאד שאתה דואג לחפציך, תחליף לבנים לעתים תכופות לפחות פעמים בשבוע, כי הרי להתרחץ כהוגן אינך יכול, יהיו לפחות הלבנים נקיים. אם תביא לי הרבה לבנים מלוכלכים גם כן לא אכפת לי, אני כבר מסכימה לכל שרק תבוא. לי אינך צריך לדאוג, לא חסר לי כלום ואני גם מבלה טוב, הזדמנויות יש לי הרבה, כמובן לא את כולן אני מנצלת.

ד”ש חמות לך מאברהם, הוא בא פה לעתים תכופות. כתוב לי מה נשמע אצלך, איך העבודה, מה אתה עושה בערבים, האם יש לך מכרים, הכל הכל.

נשיקות חמות לאלפים

שלך פרידה

כתוב אם אתה מקבל את כל מכתבי.

יוני 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
החוויה המשולבת: סיור בפלורנטין, מוזיאון לח”י והצגה “שלוש יריות במזרחי ב'”
19
20
21
22
23
24
25
טקס זיכרון לציון 78 שנה להתקפה על בתי המלאכה של הרכבת במפרץ חיפה
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?