שיתוף

1942/I/19

נשלח מפרידה פרידמן-ילין בתל-אביב לנתן פרידמן-ילין בסוריה

נתן יקירי,

את גלויתך מה XII.31 קיבלתי כמעט שבוע אחרי המכתב שיצא ב I.2 ומאותו זמן לא קיבלתי שום מכתב ממך. באמת, זה משונה מאוד. שנינו כותבים הרבה (גם אני כותבת לפחות פעמיים בשבוע ולפעמים גם שלוש-ארבע פעמים) ומכתבים מתקבלים באיחור או שלגמרי לא באים, כי הרבה מכתבים שאתה מזכיר אותם שכתבת, לא קבלתי.

אצלי הכל בסדר. אני חיה חיים מסודרים ומבלה הרבה ושבעת-רצון. לו היית אתה איתי היה הכל בסדר, אבל החיים לימדו אותנו כבר לסבול ונקווה שהעתיד יהיה יותר טוב.

אברהם בא אלי לעתים תכופות. מצבו טוב וגם חבריו בריאים. את המכרים שלנו אני רואה לעתים תכופות. קיבלתי ידיעה שנחמה וצילה שכבו חולות, היתה להן גריפה. הן רצו שאבוא אליהן, אבל מסרו לי את זה כשכבר הבריאו: מילא, אמלא את חובתי בפעם הבאה, הלוואי שלא יצטרכו.

זליג עובד עכשו בירושלים. הוא בא פעם בשבועיים הביתה. הוא מרוויח 9 לא”י לחודש ומקווה במשך הזמן לעלות. ירחמיאל וחנה עובדים. לא ראיתי אותם כבר זמן די רב. אכנס אולי מחר לראות מה נשמע אצלם. שלשום בערב הייתי אצל נחמה. הם מתעניינים בי מאוד. כשאינני באה איזה זמן הם  מיד באים לראות מה נשמע אצלי ודואגים לי. אצלם הכל בסדר הקטנה מתפתחת יפה מאוד ונעשתה כבר ילדה גדולה.

אני מאוד שמחה שאתה מכניס שורשים במקום העבודה שלך, אבל מצד שני זה מרחיק מאתנו את יום פגישתנו. תשתדל לקבל באיזה שהוא אופן חופש, כדי שתוכל לבוא אפילו ליום. כדאי להוציא לזה כסף, הייתי מאוד רוצה לראותך. אין דבר שהשמנת, אל תשתדל לרזות ואכול כמה שאתה יכול. לפי המכתבים שלך אני רואה שאתה במצב רוח טוב, גם אצלי בזמן האחרון מצב הרוח השתנה, התרגלתי למצב הזה.

בדבר הדירה עוד לא החלטתי. חדר קשה מאד עכשו לקבל, אראה איך שיתפתחו הענינים בדירה זו. אולי יסתדר כך שנוכל להשאר אז אשמח מאוד. הרי עכשו יש לי שוב הדירה בשבילי, כי לולק עובד וחוזר הביתה רק בערב. את שרה פגשתי בשבוע שעבר אצל גרישה. היא שבעת רצון, אף על פי שנראית רע. היא הציעה לי שאפגש איתה ונלך יחד לטייל, כמובן מצאתי תירוץ וסירבתי להצעה זו. יתכן מאד שהיא תשתנה עכשו, נראה מה שיביא הזמן.

ביקשת אותי במכתבך האחרון לקחת אצל אטקס סרגל חישוב. הייתי אצלו. הוא קיבל אותי יפה מאוד. הפירמה שאתה מבקש אמר לי אין לו, אבל נתן לי סרגל מתוצרת הארץ. הוא אומר שזהו טוב מאוד. חתמתי כמובן על חשבון. הסרגל עולה לירה וחצי. הוא לא ביקש ממני כסף. הוא הזכיר גם את הספר שלו שנמצא אצלך. לעת עתה הוא לא נחוץ לו אבל כשיהיה נחוץ לו אמרתי לו שאסדר את זה והוא יקבל אתו בהקדם האפשרי חזרה. הוא מעריך אותך מאד וקורא לך בשם “מהנדס פרידמן” ! גם את החשבון כתב בשם זה. מילא, אם זה נעים לו תהיה בשבילו מהנדס. אני משתדלת להעביר את המכשיר ירושלימה. אם מחר לא תזדמן לי הזדמנות אסע מחרתיים לירושלים. אהיה כבר בבת אחת אצל הבחורות ואראה מה נשמע אצלן.

אני גומרת לכתוב כי השעה כבר מאוחרת. נתן, שתי בקשות לי אליך: שתשמור על עצמך ושתכתוב הרבה, הרבה.

נשיקות חמות לאלפים, משלך לתמיד פרידה

פ.ס. בצירוף תמצא מכתב ממשה

מאי 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ההצגה “שלוש יריות במזרחי ב” עולה מחדש במוזיאון לח”י!
11
12
טקס יום הזיכרון באנדרטת לח"י
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?