שם: שושן נסים

כינוי בלח״י: בן אליהו

תאריך לידה: תר"צ, 1930

תאריך נפילה: ט' בתמוז תש"ח, 16 ביולי 1948

נסים נולד בשנת תר”ץ 1930 באיסטנבול (קושטא) אשר בתורכיה לאביו אליהו ולאמו רחל. סיים שם את לימודיו בבית ספר עממי.

בשנת 1943, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, כשכף המאזניים נוטה עדיין לצדו של הציר גרמניה–איטליה–יפן – נוטשת משפחת שושן את תורכיה הניטרלית, הבטוחה יחסית, ועולה לארץ ישראל, המאוימת עדיין מדרום מערב על ידי צבאותיו של המצביא הגרמני רומל. המשפחה מתיישבת בשכונת פרברים חדשה, יחסית, שכונת “התקווה”, ליד תל אביב, הנמצאת בתחומה המוניציפלי של יפו הערבית.

שנתיים מאוחר יותר, מלחמת העולם השניה תמה ושלטונות המנדט הבריטי נחושים בהחלטתם להוציא לפועל את מדיניות “הספר הלבן” הידוע לשמצה. היישוב העברי המאורגן מצטרף, בעקבות הארגון הצבאי הלאומי, אל לוחמי חרות ישראל העקביים במלחמתם מזה חמש שנים בממשלה הבריטית. בין חברי לח”י הפעילים מצוי עתה גם נסים וכינויו במחתרת הוא “בן אליהו”.

נסים בן ה־15 היה עסוק בעיסוקים השגרתיים של צעירי המחתרות, הפיץ והדביק כרוזים ועלוני מחתרת, כגון “המעש”, עסק בעיקובים שונים, ועוד. שנתיים נוספות חלפו, ומלחמתם של נסים וחבריו נשאה פרי: שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל תם.

תכנית החלוקה לשתי מדינות, יהודית וערבית, כפי שהותוותה על ידי החלטת האו”ם מיום 29 בנובמבר 1947, לא הייתה, אמנם, משאת נפשם של אנשי לח”י, אך מי שיצא למלחמת חורמה נגדה היו הערבים תושבי הארץ, שהחלו בפרעות ובמעשי רצח כבר למחרת היום. עם סיום המנדט והכרזת הקמת המדינה ביום ה’ באייר תש”ח, 14 במאי 1948, פלשו גם שבעה צבאות של מדינות ערב להילחם ברכה הנולדת ולהשמידה.

נסים התגייס לצה”ל ימים ספורים אחרי ההתגייסות הקבוצתית של אנשי לח”י. עם זאת, מצא את דרכו אל חבריו בחטיבה 8, חטיבת השריון, שמפקדה היה האלוף יצחק שדה. הוא הוצב בגדוד הפשיטה הממוכן, גדוד הקומנדו 89 (אז 81) ושירת בפלוגה א’, תחת פיקודו של דב – יעקב גרנק.

נסים היה בין ראשוני הנופלים של החטיבה, יחד עם חמישה מחבריו. ב”מבצע דני”. בד’ בתמוז תש”ח, 11 ביולי 1948, נפצע נסים בהתקפת נגד של הלגיון הערבי ומת מפצעיו חמישה ימים לאחר מכן, ביום ט’ בתמוז תש”ח, 16 ביולי 1948.

נסים הובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאית בבית העלמין נחלת יצחק שבתל אביב.

הדפסה
דברים לזיכרון חללי לח”י
הנצחה באנדרטה ביער לח”י במשמר איילון
שמו של נסים שושן חרוט על לוח באנדרטה ביער לח”י
לבנת זיכרון על שם נסים שושן בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?