יעקב נולד ב־26.7.1926 בירושלים להוריו, שהגיעו לארץ ממונסטיר שביוגוסלביה. אביו היה בעל חנות מכולת ואִמו עקרת־בית. יעקב למד בבית־הספר אליאנס בירושלים. בגיל 15 הצטרף לתנועת הנוער "דגל ציון". בסוף שנת 1942, כשהוא בן ךְ16 התגייס לצבא הבריטי. הוא שירת בחיל־הנדסה ובמסגרתו עבר קורסים שונים, ביניהם חבלה, בניין גשרים ופיצוצם. כמו־כן רכש ידע בהכנת מוקשים וחומרי נפץ מסוגים שונים. בהיותו במצרים, העביר בחשאי נשק וחומרי חבלה לארץ. בסוף שנת 1943, תוך כדי שירותו בצבא, גוייס ללח"י. את המידע שרכש בטיפול בחומרי חבלה העביר לאנשי לח"י. לאחר שיחרורו מהצבא, נרתם לפעילות מלאה בלח"י. השתתף בפעולות מלחמתיות רבות והצטיין באומץ לב רב.
בסוף 1946 הוטל עליו להחדיר מכונית תופת לתוך המחנה הצבאי בסרפנד (צריפין) ולפוצץ שם את בניין מפקדת המחנה. בהיותו נהג שעבד במחנה זה והתמצא בו, הסיע את מכוניתו הצבאית, בה הוטמן מטען חומר נפץ במשקל של 200 ק"ג, לתוך המחנה, הצִיבָה ליד בניין המפקדה, הפעיל את מנגנון המטען, והסתלק. בפיצוץ נהרגו ונפצעו כ־40 קצינים וחיילים בריטים. בפעולה נוספת, ב־12.1.1947, החדיר מכונית תופת ובה 400 ק"ג חומר נפץ לתוך בניין מרכז המשטרה בחיפה. בהתפוצצות נהרס אגף שלם של הבניין, בו נהרגו ונפצעו עשרות שוטרים. ב־24.3.1947 השתתף יעקב, שכינויו היה גואל, בהשמדת 11 מיכלי נפט של החברה האנגלו־עיראקית. בפעולה זו הושמדו 30 אלף טון חומר דלק והנזק נאמד במיליון לירות. בעירת הנפט נמשכה ימים רבים.

בשנת 1948 התגייס יעקב לצה"ל ושירת בחיל־ההנדסה.
בשנת 1950 נשא לאישה את שולה לבית מהולל, חברת אצ"ל לשעבר, ונולדו להם שתי בנות: דורית ויעל. כיום יש להם שִשה נכדים.
יעקב עבד בחברת "שמן" כסוכן מכירות, עד לפרישתו לגימלאות.

יעקב נפטר ב־י"ז בניסן תשס"א–10.4.2001, נקבר בחולון, בחלקת לח"י.
"גואל היה מהלוחמים האמיצים שבלח"י, ורשם פרקים מזהירים בתולדות מלחמת השחרור של לוחמי חרות ישראל". מדברי הספד של מזל על קברו.
"האיש היה כמעט בכל פעולה מיבצעית, תמיד בשורה הראשונה. עליו ועל שכמותו כתבו משוררים: השליך את נפשו מנגד." איתן הבר, ידיעות אחרונות.