שיתוף

עמיחי ונינו ואליהו חכים הי”ד – רוח הגבורה עוברת מדור לדור

העמותה להנצחת מורשת לח”י מרכינה ראש ומשתתפת בצערה הכבד של המשפחה על נפילתו של הלוחם עמיחי ונינו הי”ד בקרבות בכפר עזה.

עמיחי, בנם של רחל ומני ונינו, מקצרין, היה לוחם מגלן ושירת כמפקד כיתה. לפני נפילתו לחם עם חבריו במשך שעות ארוכות בגבורה ובאומץ רב, חיסל מחבלים והציל רבים מתושבי כפר עזה עד שכדורי האוייב השיגו אותו והוא נפל חלל, רק בן 22. גיבור בחייו ובמותו.

לאחר מותו מצאו ההורים בטלפון שלו צילום של מכתב שכתב לוחם לח”י אליהו חכים להוריו, לאחר שנגזר דינו למוות בתליה.

אמו, רחל, בתם של הרב משה ומרים לוינגר מחברון, סיפרה שבקוראה את המכתב של חכים היא הרגישה כאילו עמיחי כותב אליה. עוד סיפרה האם השכולה שאצלם במשפחה כולם גדלו על תורת ״יאיר״ ועל גבורת לוחמי לח״י והחיבור בין העבר ההווה והעתיד חי ונושם.

רוח הגבורה עוברת מדור לדור. אליהו חכים ואליהו בית צורי נתפסו בקהיר לאחר שהתנקשו בלורד מוין. הם נשפטו ונידונו למוות. הם עלו לגרדום התליה ששירת התקווה בפיהם, ללא חרטה בליבם ומאמינים בצדקת דרכם.

אליהו חכים כתב להוריו: “במלחמה נופלים בשבי ויש גם קרבנות, וחייב אדם  לדעת לא רק איך ללחום אלא גם איך ליפול. אני שמח לעמוד במבחן זה, כי עכשיו יותר מאשר אי פעם בימי חיי, בטוח אני בצדקת דרכי; כי דרכי היא דרך אמת, סופה של האמת לנצח. אני מוכן לכל.

“גם אתם, הורי היקרים – חייבים לדעת כיצד להקריב מרצון את בנכם כתרומה למלחמת החרות. כי אין שום דבר יקר מחרות”.

(המכתב המלא בהמשך)

עמיחי שמר את מכתבו של חכים קרוב אליו, הזדהה עם הכתוב ועם דרכו של עם ישראל לאורך הדורות. באחת הפעמים שלח לחברו תזכורת ליום עלייתם לגרדום של חכים ובית צורי ובהזדמנות אחרת שלח פסוק מספר שמואל א, ט”ז, ח’: יֹדֵעַ נַגֵּן וְגִבּוֹר חַיִל וְאִישׁ מִלְחָמָה ומיד אחר כך ציטט את שירו של אברהם שטרן “יאיר”, “גם אני חייל ומשורר”, משלב בין דוד המלך לכתביו של “יאיר”.

עמיחי, צנוע וענו, בעל נפש עדינה של משורר היה כותב מוכשר. בין כליו נמצאו שירים רבים שכתב, פתקים שכתב למשפחתו, הרהורים, קטעי פרוזה ומשפטים מחזקים בעלי עומק ומשמעות. לאחר שנפל החלו גם להגיע להוריו שירים ופתקים שכתב לאחרים. המשפחה ליקטה את כתביו לחוברת הנצחה “מסע מים חיים”.

באחד השירים הוא כתב:

“עבדי עם ישראל אנחנו

דבר אין לנו מעצמנו

מצווים ונשלחים

להיות הכי מקצוענים

כל חשבון פרטי מתבטל

אל מול עזרת ישראל

ממוקדים אנו בהשתלמותנו

הרפיון והלאות הלאה ממנו

וגם החידלון מההכרה של ‘אתה בחרתנו’

בהד שזור נצח קוראים אנו –

הננו!”

עמיחי ונינו, לוחם ומשורר. יהי זכרו ברוך!

תיאור התמונות מימין לשמאל: מכתבו של אליהו חכים להוריו, אליהו חכים – “בני” הי”ד, עמיחי ונינו הי”ד, עוד מכתביו של עמיחי דנינו.

נובמבר 2023
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?