שיתוף

סניף לח”י בצרפת

 
בחודש שעבר חל יום הבסטיליה – יום העצמאות של צרפת וחשבנו שזו הזדמנות לספר לכם על סניף לח”י בצרפת שהיה באחריות יעקב אליאב – “אביאל”. הסניף של לח”י בפריז, נפתח במאי 1946 והפך עד מהרה למרכז הפעילות של לח”י באירופה, בין הפעילויות היו גיוס כספים ופעילים, תעמולה והסברה, השגת סיוע ואמצעי לחימה, יצירת קשרים דיפלומטיים ופעילות נמרצת כנגד הבריטים.
 
אל יעקב אליאב הצטרפה בטי קנוט, לוחמת לשעבר במחתרת האנטי-גרמנית וראש מחלקת ההסברה בסניף לח”י. בטי עמדה בקשר עם עיתונאים צרפתיים וזרים ויצאה לפעולות מבצעיות רבות. בסניף פעלו לוחמים נוספים, ביניהם יעקב לדרמן-ירדאור (“רשד”ל”) שנסע לקונגרס הציוני במשלחת הריוויזיוניסטית, נשאר באירופה כאיש לח”י וריכז את הפעילות המדינית של סניף פריז, עקיבא ברון – “לוין” שהיה איש ברית הבריונים לשעבר אשר גייס רוויזיוניסטים לפעילות בסניף לח”י והפעיל קשרים פוליטיים רבים עד שעבר לעבוד בצ’כוסלובקיה.
 
עם תום מלחמת העולם השנייה הגיעו לפריז ניצולי שואה רבים וחלקם הצטרפו ללח”י. בין הניצולים היו קריאל גרדוש – “דוש” ורעייתו שושנה – “ליליאן” שהייתה הקשרית של ירדאור. בני הזוג עסקו בהסברה, בגיוס משאבים ואנשים ובפעילות מבצעית. גם מתתיהו רוזנברג-אילת – “וולטר”, ממארגני העלייה הבלתי לגאלית מאוסטריה ומהונגריה, התגייס ללח”י בצרפת, העביר מעטפות נפץ לבלגיה ושיגר אותן ליעדים בריטיים. רות אישתו הייתה איתו בפריז והתמחתה בהכנת תעודות להצלת יהודים.
 
בפריז הוקמו שתי מחלקות חשובות – מחלקת התעמולה וההסברה, אותה ניהלה בתחילה קנוט והמחלקה לקשרים מדיניים. קנוט הייתה בקשרים עם עורכי עיתונים ועיתונאים רבים וניצלה זאת לטובת המחתרת, דרכם ובאמצעותם, פורסמו ידיעות וכתבות אוהדות על לח”י, כולל גם ראיונות, שנערכו מאחורי מסך. אליאב, למשל, התראיין לכתב של הניו יורק הראלד טריביון במלון ג’ורג’ החמישי, בשעה שבקומותיו העליונות של המלון השתכנה המשלחת הבריטית לוועידת השלום הראשותו של ארנסט בווין.
 
בתמונות: כתבה מעיתון בריטי על מעצרם של בטי קנוט ויעקב אליאב בתחנת הרכב כאשר חצו את הגבול לבלגיה כשברשותם חומר ומעטפות נפץ מוכנות לשיגור אח”מים בריטים. קנוט נידונה לשנת מאסר ואליאב לשמונה חודשים / אחת ממעטפות הנפץ / קריאל גרדוש ורעייתו שושנה.
מרץ 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
אזכרה לציון 44 שנים למותו של נתן ילין-מור - "גרא"
13
14
סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
סיור בעקבות פעולות לח”י בירושלים
29
30
31
1
2
3
4
5
6

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?