שיתוף

קובנה, 1 בדצמבר 1939

מרלין היקר,

קיבלתי את תשובתך על מברקי. שמחתי, שסוף כל סוף אני יודע את כתבתך. על המברק הראשון, ששלחתי לפני 5 שבועות לפי כתובת קַרְדִינל לימואַן קבלתי תשובה מהדואר, שאין מכירים אותך שם. חשבתי אז, שאתה נמצא כבר בשורות הצבא. בינתים בקשתי את זַקְס שישאל את הלל על כתבתך והוא העביר את הכתובת הנכונה שלך. ביחד עם המברק שלחתי לפני 5 שבועות גם מכתב מפורט. הודעתיך על זה גם במברק האחרון. אני מניח, שהלכת לדירה הישנה שלך לקבל אותו ושנודעו לך כמה פרטים המעניינים אותך. נשאר לי, אפוא רק להוסיף:

מיד בהגיענו לווילנה, בערך ב-20 לאוקטובר, שלח זקס אדם מיוחד לוורשה, כדי להודיע לגברת שאנו נמצאים פה וכדי להוודע מה גורלו של מַכְּס, שנשאר בלודז’ וגורלם של יוסף כצנלסון ואשתו, שנשארו בוורשה. כעבור שבועים חזר השליח, ביחד עם קְרֶלְמַן. קרלמן נשלח ע”י הגברת אל זקס בשאלה, אם היא צריכה דווקא לבוא לווילנה, או שהיא יכולה עוד להשאר בוורשה, כדי שלא יאבד הקשר ויתכן גם, שאפשר יהיה משם לצאת דרומה. מדבריו של קרלמן התברר שמכס בריא. הקשר בין וורשה ולודג’ נפסק לגמרי. הם קנו לפיכך אפנים ושלחו אליו אדם מיוחד. כעבור ימים אחדים הוא בא לוורשה. יוסף כצנלסון ואשתו שלמים גם הם. מצב בריאותו של יוסף הוטב. על הדוקטור היו איזה ידיעות קלושות, שהוא נמצא בסביבת לובלין. הגברת יצאה לחפש אותו, אולם לא מצאתהו. קרלמן שהה בווילנה שבועיים ימים וחזר לוורשה על מנת למסור לגברת מאת הדוקטור מכתב ע”י הצלב האדום. הוא נמצא בשבי הסובייטי בשֶפְּיֵטוּבקה – תחנת=גבול  בין רוסיה ופולניה לשעבר. חוץ מזה הגברת עם הילדים, מכס ויוסף עם אשתו מתכוננים לצאת לאיטליה. יש להם כבר כאילו פספורטים. המצב בוורשה בדרך כלל ידוע לך מהעתונות. העיר מוחרבת והתעללות ביהודים הולכת וגדלה. הבנין, שבו היתה המערכת שלנו עומד על תלו. כל הארכיון הלך לאבוד. נשארו רק מכונות הכתיבה. קרלמן אסף אותן והכניסן לבעל=הבית.

המצב בוווילה, בין הפליטים שלנו, הוא חמור. הג’וינט מעביר אמנם סכומים גדולים, אבל נהנים מהם קודם=כל אנשי הבונד והשמאל הציוני. הרביזיוניסטים נהנים רק מהפרורים. הסיבה: אין מי שיטען וידרוש. שופמן, קרלמן ודומיהם, שצריכים היו ליצג את הפליטים הרביזיוניסים דואגים אך לעצמם. שלחו מברקים לסוכנות ומבקשים סרטיפיקטים אישיים. בשביל עצמם. בדרך כלל שוררת בתוך החברה הזו הרוח האמיגרנטית במובנה הרע של המלה הזאת. אין כל יחס של רעות ושל דאגה לזולת. כמובן, שאינני כותב על זה מתוך צער רב. לא קיוויתי ליחס אחר מצד אנשים אלה.

זקס נמצא אצל קרובו בעירה סמוכה לקובנה. הוא מחכה לויזה=טרנזיט דרך רוסיה. מקווים, שהוויזה תנתן בעוד שבועים בערך. אז יצא ארצה. הוא בקשני לדרוש חמות בשלומך, כשאכתוב.

אני באתי לפני ימים אחדים לקובנה, כדי להכין לי פספורט. מלבד זאת חפשתי עבודה. לפי=שעה אין כל פרספקטיבה, לא ברגע זה ואף לא בעתיד הקרוב. הרביזיוניסטים פה מדברים אמנם על הוצאת עתון יומי. אבל המנטליות של הרביזיונסטים בקובנה אינה שונה מזו של הרביזיוניסטים בוורשה. הם ידברו עוד עשר שנים ולא יגשימו. עומדת, אפוא, השאלה מה לעשות. חשבתי לעבור לצרפת, לצבא הפולני. אבל הקונסוליה הפולנית מקבלת עכשו ויזות צרפתיות רק בשביל קצינים או בעלי=מקצוע, כגון טייסים, מכונאים וכו’. אני אינני לא זה ולא זה. הייתי מבקשך, שתתענין בפריז בשאלה זאת, אולי אפשר שם להגיע לאיזה מוסד פולני ולבקש שישלחו וויזה בשבילי. אולי כדאי להבטיח להם, שלאחר שנצא מפה נפרסם בעתונות היהודית כמה פרטים חשובים כנגד שני הכובשים של פולין ומובן – לטובת פולין. התענין בדבר וכתוב לי.

לא היייתי חושב על נסיעה לצרפת, אילו ראיתי לפני אפשרות של עליה ארצה. אולם לפי=שעה אינני רואה כל אפשרות. ברגע זה אין סרטיפיקטים. וכשיהיו – יעלו בראשונה הקלרמנים והשופמנים. ובינתים הולך המצב מסביב ומחמיר. לא ידוע מה שהמחר יביא אתו. אף=על=פי שכל מה שעבר עלינו בפולניה היה מאליף מאד, בכל זאת הייתי רוצה – עד כמה שאפשר להנצל ממהדורה שניה של אותה הדרמה על קרקע אחר.

אני יושב פה כמעט לגמרי בלי כסף. אני בטוח, שגם אצלך המצב החמרי איננו טוב ביותר. הברקתי לאברשה לבוקרשט. הוא ענה שיישתדל להעביר כסף. אינני יודע, אם הוא חושב את זה ברצינות, או שהוא יסתפק בהבטחה. על כל פנים, אם יש לך קשר אתו, נסה להמריצו בכוון זה. וכדי שלא יהיו קשיים, אני מציע את הסדור דלקמן: אם תקבל בשבילי באיזה מקום שהוא הלוואה, תמסור את הכסף לפי הכתובת: Sz. Hofman, Paris, XVIIIe, Place St. Pierre 1,. תקבל מאותו אדם אשור בשביל הורי אשתו בקובנה ותעביר לי את האשור. כאן אקבל את הכסף מיד כשאמסור את האשור. באשור צריך, כמובן, להיות נקוב מספר הפרנקים, שאתה מוסר לאותו אדם. מאד אשמח אם יעלה בידך לסדר את הענין.

כתוב לי מיד מכתב ארוך על כל הנשמע אצלך. מה אתה עושה? האם אתה עומד עם מישהו בקשר מכתבים? האם יש לך ידיעות מארץ=ישראל. אני אענה לך ברצון על כל שאלותיך.

פרידה – כידוע לך, אשתי – דורשת חמות בשלומך.

שלך נתן

אני מחכה לתשובתך המיידית.

כתוב לי את מכתביך לפי הכתובת:

  1. Glasman, Kaunas, P.D. 415

(Lithuanie)

דצמבר 2023
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
הצגה: שלוש יריות במזרחי ב' - 10:00
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
הצגה: שלוש יריות במזרחי ב' - 11:00
28
חוויה משולבת: סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י והצגה “שלוש יריות במזרחי ב'”
29
30
31
1
2
3
4
5
6

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?