שיתוף

ביאליסטוק 29.XII.1933

יעקב יקר  – תל-חי

ממלא אני את הבטחתי וכותב לך את המכתב הראשון מביאליסטוק. הייתי כותב לך אתמול או שלשום אולם לא ידעתי אתמול עדין את כל הפרטים ולכן חכיתי, כדי שאוכל לכתב לך את הכל.

ובכן, נתחיל מההתחלה. נפרדנו בגרודנה, רגע לפני צאתי המסע. הייתי בביתך לפני הנסיעה, חשבתי שאפגש אותך ונלך יחד. אולם אתה היית אז על שעור וחשבתי שלא אוכל כבר  הפרד ממך וכל–כך חבל היה לי והייתי מאושר שבאת לתחנה ויכלנו לראות את עצמנו עוד ברגע האחרון. בשעה החמישית באתי לסוקולקה. הקן הסוקולקאי ירד בזמן האחרון מאד ואין להם כבר את המסירות הביתרית. באותו יום שהייתי היה המעון שלהם סגור, כי יש בו תחב ומהקירות נוזלים פלגי מים. נפגשתי עם המפקד. היתה לנו ישיבה ארוכה. נתתי להם הוראות לעבודה והשתדלתי גם לנטע בלבם קצת אומץ. חושבני שהמצב אחרי ביקורי יוטב. הם יצאו כבר לגבות כסף ולשכר מעון מתאים. למחרת היום ז.א. ביום ד’ בשעה 10 בבקר יצאתי באוטובוס לביאליסטוק. כעבור שעה הייתי כבר במעון הקן הביאליסטוקאי. הקן הביאליסטוקאי העתיק את מעונו על Kupiecka 19 . יש בו יותר חדרים מאשר בישן אולם אין בו אולם כה גדול כמו שהיה על Novygrad. המעון החדש עולה להם ב-80 ז’ לחדש. לעת-עתה אין בו עדיין סדר, נדמה לי שהיום יגמרו את בדק-הבית. במעון פגגשתי את אינג’ דבורצקי, הלכנו לטייל קצת ואח”כ הלכתי אל מורין. (לעת-עתה כפי שאתה רואה מהמכתב אני מתאכסן כאן. הם לא נתנו לי ללכת למקום אחר). בערב נפגשתי עם בורשטין ויתר קציני מפקדת-הגליל. אגב, גם חיים מובשובסקי שב כבר לעבודה והוא מתענין בכל ועובד בעבודה פעילה בבית”ר. קבענו פגישה ליום ה’  בערב. אתמול התקימה הישיבה של מפקדת-הגליל בה נוכחתי גם אני. הם נתנו לי אי אלה הוראות לעבודתי וקבעו את מקומות בקורי הראשונים. לעת עתה יש לי לבקר במשך ששת השבועות הקרובים 15 קננים. אני עוזב את ביאליסטוק ביום א’ ואשהה בדרך ששה שבועות עד הקורס למנהלי העבודה התרבותית, שיתקים בביאליסטוק. אחרי הקורס אצא שוב לבקורים בכוון אחר. עכשו כמה מלים אודות הקורס למנהלים. כפי שאני רואה זה יהיה קורס יפה מאד. דחו אותו לששה שבועות משום שינהל אותו המשנה לנציב אייזיק רמבה, שלומד עכשו בקורס למדריכים ויש לו האפשרות לבא לביאליסטוק רק אחרי סגירת הקורס ההוא. רמבה ירצה בקורס למנהלים 20 הרצאות חשובות ואת היתר – מורים של הגמנסיון. עליכם להשתדל שמגרודנה ישתתף בקורס הזה מספר הגון של אחים, כי הוא יכל להביא תועלת רבה. אתם צריכים עתה להתחיל בתעמולה בין האחים ולראות שהאחים החושבים לבא לקורס ימלאו שאלונים ויעשו את כל ההכנות החשובות. בקורס למדריכים בז’לונקה משתתפים מביאליסטוק שמונה אחים ז.א. 10% מכל המשתתפים בקורס. חיים מובשובסקי בקר את הקורס ביום ג’ והוא מספר שהקורס יפה מאד ויביא תועלת רבה. כששאלו אותי כמה אחים מגרודנה משתתפים בו התבישתי להודות שאף אחד. רק שמחה אחת היתה לי: בקורס משתתפות גם 4 (קרא וכתב: ארבע) אחיות ו25% מהן הם מגרודנה ז.א. אחת – קילה קרופיני…

בדרך כלל הסביבה בביאליסטוק היא די טובה. יש כאן בחורים הגונים וטובים. יש עם מי לדבר. והעיקר: בקן יש הרבה בוגרים ויש על מי להטיל עבודה. הנה , למשל, בודקים את המעון החדש וכל היום עובדים כאן ביתר”ים חנם, אם כי יש להם עבודה אחרת והם עסוקים.

לעת עתה אין לי יותר מה לכתב. ואני התאזרחתי כבר בביאליסטוק, מוצא בכל מקום שדרוש לי. אתמל בערב הייתי עם מר מורין בקול-נע, על Prokurator Alicja Horn  עם ידויגה סמוסרסקה (Jadwiga Smosarska). סרט פולני ומענין. השאלה העיקרית שבו: האם יכלה בחורה או אשה למלא תפקיד אחראי באפן בלתי תלוי מחייה הפרטיים. התשובה היא כמובן – שלילית.

אני דורש בשלום הוריך, חיים ובני. האם הוא עודנו שובב כמו שהיה? פריסת שלום לכל אחי_ות הקן. אינני פורט בשמותיהם, כי זה היה גוזל ממני הרבה ניר וזמן. תמסר דרישת שלום לכל אחד ואחת ותבקשם בשמי לכתב לי. אני זוכר כל אחד ואענה לכל מי שיכתב לי.

כן, עוד דבר, יעקב – אני מודה לך מאד על מתנתך שנתת לי לזכרון. בכל פעם שאני מוציא את הסיגריות אני נזכר בך. בהזדמנות אתן גם אני לך מתנה. הלואי ואוכל לתת לך מתנה זו לפני עליתך ארצה. אני שולח לך כעת תמונתי לזכרון. שלח לי גם את תמונתך. אני שולח לך דבר מה בשביל “חזרתנו”. תכתב לי מתי יצא הגליון ה-25 של “חזרתנו” ואשלח לך מאמר מיוחד. חוץ מזה אשלח לך בכל שבוע חמר בשביל העתון. למטה נמצאים מכתבים. תמסר אותם לקרא לבעליהם. כתבתי היא מעתה  Bejtar. Komenda Okreg. Bjalystok, Kiipiecka 19(עבור נתן פרידמן). את המכתבים תעביר לי מפקדת הגליל בכל פעם למקום שאני אמצא בו. תתן את הכתבת למי שירצה.

אני גומר את מכתבי ומחכה לתשובתך וידיעותיך. בשבוע הבא אכתב לך מכתב שני

ד”ש מיוחד למפקדי-הקן זלמן ונח זרוכס, ובעיקר לאחי_ות גדוד “מסדה”.

שלח לי את הכתבת החדשה שלך, כדי שתקבל את המכתבים במועד הנכון.

תל-חי!

שלך נתן פרידמן

לאריה ביאליסטוצקי – תל-חי!

במכתבי ליעקב תמצא את כל הידיעות שתענינה אותך. ביום א’ אני עוזב את ביאליסטוק ושם לדרך פעמי. אינני יודע מה יהא גורלי מעתה. אני מקווה על-כל-פנים שיהיה יותר מענין מאשר בגרודנה. כתב לי עד מתי אתה נשאר בגרודנה ואם תסע, תשלח לי את הכתבת שלך בווילנה כדי שאוכל לכתב אליך לפרקים. כתב לי יחד עם יעקב ובקש את כל האחים שיכתבו לי. אני אענה לכל. איננה מרבה לכתב לך היום, כי השעה היא מאוחרת ואני רוצה שמכתבי יגיע מחר אליכם. דרש בשלום דוד דרזנין. לעת עתה – תל-חי!

נתן

לאברהם קולקין – תל-חי!

נתת לי לפני נסיעתי לתקן את שעון המים שלכם. תיכף כשירדתי מהאוטובוס הלכתי עם איג’ דבורצקי לחפש מקום שאפשר לתקן את זה. וגם אתמול והיום הלכנו. היינו בשמונה מקומות ושום איש איננו רוצה לקבל את זה, כי בכדי לתקן צריך להסיר את החותם (פלאמבה) וזה אסור. הייתי גם ב Urad Miar i Kag  והם אמרו לי שדבר כזה יכול רק לעשות ה- Kodoriag בגרודנה ולכן לא יכלתי כלום לעשות. השעון נמצא אצל מורין. אני משאיר אותו בביאליסטוק, כי אין לי על-ידי מי לשלח בחזרה. בקש את אביו של ליבל שיכנס אל מורין ויקח אותו. הכתבת היא Morejn. Bialystok, Rozanska 6. אביו של ליבל יודע ודאי איפה זה, כי הוא העביר בשנה שעברה את החפצים שלהם מגרודנה לביאליסטוק.

כתב לי מכתבים ובקש את יתר האחים שיכתבו לי. אני דורש בשלום שמחה, ליבל, וכל האחים והאחיות.

כתב לי אם ראובן ילין שב כבר מסקידל. אם כן – בקשהו שיכתב לי. הכתבת נמצאת במכתב של יעקב פירושוביץ.

תל-חי!

נתן.

פ.ס.

אברהם, מה נשמע עם התמונות? האם מסרת את הקלישה לדוד קפלן? אני אשלח לך בימים הקרובים כסף ותזמין אותן.

לקבוצת “אל-על” – תל-חי!

אחים ואחיות יקרים! אינני זוכר אם נפרדתי מכלכם. אם לא – אין זה באשמתי, אתם לא באתם להפרד. לעומת זאת אני ממלא את הבטחתי וכותב לכם מכתב. הוא יהיה הפעם קצר מאד, כי אין לי היום פנאי לכתב הרבה. בפעם השניה, ז.א. בשבוע הבא אכתב לכם יותר. כתבו לי איך אתם עובדים, מי הוא ראש קבוצתכם ומה אתם עוברים. העיקר, אחים, לא להפסיד את הזמן לבטלה וללמד הרבה. הדבר תלוי רק בכם, עד כמה שתתענינו בעבודת הקבוצה ועד כמה שתמלאו את החובות, שמטיל עליכם ראש-קבוצתכם. אני בטוח, ששניתם את יחסכם לעבודה הבית”רית לטובה ואתם כלכם היום פעילים ומתעמקים בכל השאלות החשובות, העומדות כעת על הפרק, ואני בטוח שאם אבוא באיזו שהיא פעם לגרודנה ונתראה אפגש בכם בית”רים מסורים, היודעים מה שיש להם לעשות ומדוע עליהם לעשות כך. כתבו לי מכתבים תכופים. אני אענה לכם בכל פעם. אתם יכולים לפנות אלי בכל מה שאתם רוצים ואני רוצה שתספרו לי הכל כדי שאדע על הנעשה והנשמע אצלכם, אני מקווה שתזכרו אותי לפעמים – לטובה או לרעה – ותמצאו כמה רגעים בשבוע, כדי לכתב לי מכתב. את כתבתי יתן לכם יעקב פיבושוביץ’.

אני מודה לכם על מכתביכם למפרע. לעת עתה היו שלום ועשו חיל בכל.

תל-חי!

מי שהיה ראש-קבוצתכם: נתן

אוקטובר 2023
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
הצגה: שלוש יריות במזרחי ב' - 13:00
חוויה משולבת: סיור בפלורנטין ומוזיאון לח"י והצגה "שלוש יריות במזרחי ב'"
11
12
13
14
15
16
17
הצגה: שלוש יריות במזרחי ב' - 11:00
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
סיור בעקבות לח"י בירושלים
28
29
30
31
1
2
3
4

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?