שיתוף

נשיא המדינה אירח בבית הנשיא מפגש עם 15 לוחמות ולוחמים מוותיקי תנועת הלח”י

  • בית
  • >
  • חדשות ועדכונים
  • >
  • נשיא המדינה אירח בבית הנשיא מפגש עם 15 לוחמות ולוחמים מוותיקי תנועת הלח”י

נשיא המדינה אירח בבית הנשיא מפגש עם 15 לוחמות ולוחמים מוותיקי תנועת הלח”י במלאות 75 שנה להירצחו של אברהם “יאיר” שטרן ז”ל. יום חמישי, ד’ באדר תשע”ז, 2 במרץ 2017. קרדיט צילום: מארק ניימן/ לע”מ

 

יום חמישי, ד’ באדר תשע”ז, 2 במרץ 2017


נשיא המדינה אירח בבית הנשיא מפגש עם 15 לוחמות ולוחמים מוותיקי תנועת הלח”י במלאות 75 שנה להירצחו של אברהם “יאיר”שטרן ז”ל


נשיא המדינה:

“פעמים רבות כוחנו לא כפי שהיה כשהיינו לוחמים צעירים – בתפילה ‘אל תשליכני לעת זקנה’ אנו נושאים את הבקשה הזו גם עבור כל האנשים אשר תרמו כל כך הרבה לקיומו של עם ישראל בארץ ישראל”

v   
“היום כולם מכירים בתרומה האדירה שלכם למען גאולתה של הארץ, בנייתה של הארץ, שגשוגה של הארץ, למען ביסוסו של העם היהודי״


15 לוחמות ולוחמים מוותיקי תנועת הלח”י, בהם לוחם בן מאה ושבעה בני למעלה מ-90, הגיעו היום, חמישי ד’ באדר, 2 במרץ, לבית הנשיא למפגש מיוחד עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין במלאות 75 שנה להירצחו של אברהם (“יאיר”) שטרן. את המפגש המרגש חתמו הלוחמים בשירה משותפת של המנון הלח”י, ‘חיילים אלמונים’, אותו כתב שטרן ז”ל, בנוכחות בנו כיום יו”ר עמותת לח”י, יאיר שטרן שהצטרף אף הוא לשירה.


הלוחמות והלוחמים לחצו את ידי הנשיא בהתרגשות וציינו בפניו עד כמה הם מוקירים את קיום האירוע במקום המסמל את עצמאות המדינה עבורה נאבקו. “יותר משאתם נרגשים לבוא לבית הנשיא, אני כנשיא המדינה נרגש לקבל את פניכם,” השיב להם הנשיא, והוסיף: “כשאתם מסתכלים אחד על השני אתם רואים את אותם ‘חיילים אלמונים’, גיבורים אשר יחד במאמצים משותפים של כל הישוב המחולק בישראל הביאו לגאולת עמינו ולהקמת המדינה”.


“היו תקופות, כילד, כנער, כתלמיד תיכון בירושלים, בטרם שחרורה שהיו רבים מאיתנו ״פורשים״, שרבים מאיתנו בחרו להיות ״מחוץ לגדר״, המשיך הנשיא ואמר: “היום כולם מכירים בתרומה האדירה שלכם למען גאולתה של הארץ, בנייתה של הארץ, שגשוגה של הארץ, למען ביסוסו של העם היהודי. אני רואה במפגש הזה בבית הנשיא סמל לאחדות העם, גולת כותרת ליכולת של כולם לחיות יחד במדינה הזו”.


לנוכח הגיל המופלג של רבים מהלוחמות והלוחמים ביקש הנשיא להדגיש את החשיבות בדאגה לאזרחים הוותיקים בישראל ובעקבות הפרסומים האחרונים בדבר התעללות פושעת בקשישים בבתי אבות אמר הנשיא: “אחת מאושיות התרבות היהודית, היא התפילה ‘אל תשליכני לעת זקנה’, ‘ככלות כוחנו אל תעזבנו’. היום אנחנו זקני העם צריכים לקום ולומר זאת לכל הציבור בישראל. פעמים רבות כוחנו לא כפי שהיה כשהיינו לוחמים צעירים – בתפילה ‘אל תשליכני לעת זקנה’ אנו נושאים את הבקשה הזו גם עבור כל האנשים אשר תרמו כל כך הרבה לקיומו של עם ישראל בארץ ישראל”.


יאיר שטרן, יו”ר עמותת לח”י אמר במפגש: “האירוע הזה מסמן בעיני מהפך בגישה אל המחתרות. כולנו יודעים שבתחילת שנות המדינה, הציבור הזה היה ציבור מוחרם ומנודה, אלמנות ויתומים לא זכו לטיפול, לפיצויים, לא הכירו בהם, עבודה לא נתנו להם, פרנסה לא הייתה. וברוך השם השנים חלפו והיום אנחנו יושבים בסמל של המלכות העברית בירושלים, המלוכה חלפה מן העולם אבל הנשיא מסמל את התחדשות המלכות העברית ש’יאיר’ כה חלם עליה. וכולכם לחמתם למענה, למען שחרור הארץ, ולמען זה שפה בירושלים יהיה לנו נשיא יהודי ועברי, וכנסת עברית ובית משפט עליון וממשלה שתנהל את חיינו בחופש ובעצמאות.״

בין הנוכחים במפגש:


בנימין ברזני, בן 86, אחיו של משה ברזני ז”ל מלוחמי הלח”י “עולי הגרדום”; יעקב זאב יהל, בן 100, התגייס ללח”י ב-1943 וצורף למחלקת הידיעות; דוד שומרון, בן 93, שהיה מאנשי המבצעים בלח”י; משה בן יהודה, בן 85, התגייס בהיותו ילד ללח”י; דוד בלאו, בן 93, ממקימי מחלקת המודיעין; דבורה דנון 85, הצטרפה בגיל 13 לבית”ר שהיוותה פרוזדור לאצ”ל, ועברה ללח”י בסוף 1947; נחמיה בן תור, בן 94, עסק בהפצת חומרי הסברה וגיוס מודיעין; חנה ערמוני, בת 92, הצטרפה ללח”י ב-1942 ועסקה בהפצת חומרים, תצפיות על יעדי אויב והעברת ציוד ומזון; משה מזרחי, בן 87, התגייס ללח”י בתחילת שנת 1947 והיה פעיל בחוליה שעסקה בהדבקת כרוזים ואבטחת לוחמים שיצאו לפעולות; מתיתיהו (טדי) פלאי, בן 91, שעבד בצמוד ליצחק שמיר עם חזרתו מהגלות; חיה בן-דב, בת 89, הצטרפה ללח”י בטרם מלאו לה 15 שנים ועסקה בין היתר בהפצת כרוזים בתצפיות, באיסוף מידע, בהנחת מטענים ובהעברות נשק; יהודה גפני, בן 88, עסק במעקבים ותצפיות ובפעולות כספיות ורכש; בצלאל חייא יוסיפוף, בן 90, הצטרף ללח”י בשנת 1943, ערך תצפיות על תנועות הצבא הבריטי וגייס נוער ללח”י; לאה עליזה יוסיפוף, בת 90, עסקה בהדבקת כרוזים והפצת חומרים; דוד אלימלך, בן 87, הצטרף ללח”י בשנת 1945, פעל במסגרת מחלקת הנוער בהפצת חומר הסברה ובהדבקת כרוזים.

קרדיט צילום: מארק ניימן/ לע”מ

וידאו עלה לשרת הFTP של לע”מ. צילום: אבי קנר, מקליט: אורי בוזגלו

 

לפרטים נוספים:

נעמי טולדנו קנדל – דוברת בית הנשיא 052-9463662

עדי אילת – עוזרת דוברת בית הנשיא 054-7950352

 

 

 

 

פברואר 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
28
29
30
31
1
2
3
4
אזכרה שנתית לאברהם שטרן - "יאיר"
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י
1
2

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?