מסיבת החתונה של מרים ברגר במחנה גילגל #אפריקההסיפורהאמיתי


מסיבת החתונה של מרים ברגר במחנה גילגל
#אפריקההסיפורהאמיתי


מנחם ברגר “אשר”, התגייס לאצ”ל ובשנת 1940 הלך אחרי “יאיר” והצטרף לפעילות מחתרת לח”י. הוא היה חניך בקורס מפקדים ושימש כסגן מפקד קורס מפקדים ולאחר מכן, מפקד פלוגה תחת פיקודם של יריב הרן ואהרן צוקרמן. מנחם היה אחד מהלוחמים שנחטפו ועונו על ידי ההגנה והוסגרו על ידם לבריטים. מנחם היה עצור עד שנת 1944 ביפו, עכו, מזרע, לטרון. לאחר מכן, היה בשילוח הראשון של 251 עצורים שהגלו הבריטים מארץ ישראל. מנחם הוחזק במחנות סמבל, קרתאגו וגילגיל.

כאשר גילה מנחם כי אחותו מרים ברגר מתחתנת ברודזיה (כיום זימבבואה), הוא ביקש ממפקד המחנה להתיר לאחותו מרים לבקר במחנה, כשהיא בדרכה מארץ ישראל לרודזיה. להפתעתו, מנחם נענה בחיוב. כך קרה המקרה המוזר שבו הגיע אחותו של עצור במחנה גילגל לביקור ב-11 לאפריל 1948. במהלך ביקורה היא נפגשה עם הרבה חברים שהכירה וקבילה מהם דרישות שלום למשפחותיהם בארץ.

מנחם ערך מסיבת חתונה עבור אחותו יחד עם כל עצורי המחנה, ואף קיבל אישור מיוחד ממפקד המחנה, קולונל רייס, לצאת יחד איתו, עם אחותו מרים ועם שמואל כצנלסון “תמיר”, לטייל באזור כאשר הוא צמוד אליהם לאורך כל הטיול שלא יברחו.

מנחם הוחזר לארץ ביום 12 ביולי 1948 והתגייס לצה”ל. השתחרר בדרגת סא”ל. למד משפטים ומילא שורה של תפקידים ציבוריים.

בתמונות: מרים ברגר מבקרת במחנה – מימין: דב מילמן, נתן קלפוס, מרים ברגר, מנחם ברגר והטמן יעקב, מסיבת החתונה במחנה (החתונה עצמה הייתה ברודזיה), טיול במכוניתו של קולונל רייס.

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?