שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: מזרחי עזרא

כינוי בלח״י: נפתלי

תאריך לידה: 1931

תאריך פטירה: 1.10.2001

עזרא נולד ב־1931 בנחלאות בירושלים. האב, יעקב, עסק ברוכלות, והאם, שרה, היתה עקרת־בית. היתה זו משפחה שומרת מצוות ובה, נוסף על עזרא, עוד אחות, שהיתה ברבות הימים לחברת אצ"ל. הוא למד בחדר ובבית־ספר יסודי, אולם בשל צוק העתים לא עלה בידו לסיים את חוק לימודיו.
עזרא הגיע ללח"י באמצעות חבר. הוא הפציר בחבר זמן רב עד שהלה הבטיח שייצור למענו קשר כדי לגייסו. לבסוף, ביוני 1946, בהיותו בן 15 הצטרף ללח"י. בליל ההשבעה שלו לתנועה, שהתקיימה במערה ברחוב שמואל הנביא, נעצר בדרכו הביתה בידי שוטרים בריטים והוכה קשות באלות, ללא שום סיבה. הוא ראה בכך אירוע סמלי, שחיזק את הכרתו בצורך ללחום לשחרור הארץ מעול הבריטים. כמו שאר הנערים, עסק גם הוא בתחילה בהדבקת כרוזים. בשלב מאוחר יותר, אחרי שעבר אמוני נשק, השתתף בפעולות שונות לרבות התנקשות בשני בלשים שיצאו מקפה וינה, מול קולנוע ציון, והחרמת נשק מחיילים בריטים ברחוב המלך ג'ורג'. כשהחלו הקרבות נגד הערבים, השתתף בכיבוש דיר־יסין ובהתקפה על הכפר מלחה.

לאחר ההתנקשות ברוזן ברנדוט הצטרף לאצ"ל, וכשהארגון פוזר, התגייס לצה"ל, לגדוד .151 לאחר־מכן שרת באזור כיס פלוג'ה, עד לנסיגת המצרים, מן המקום. השתחרר מצה"ל באוגוסט .1950 בתחילה עבד כפועל בניין. ב־1953 התגייס למשמר הגבול. במשך שרותו, השלים את השכלתו, וב־1980 יצא לגימלאות עקב מצב בריאותו, בדרגת רס"ר.

עזרא נשא לאשה את דליה לבית חי ב־.1954 להם שלוש בנות, שני בנים ונכדים.

הצטרפו לרשימת התפוצה