“ימי לח”י היו התקופה המאושרת בחיי” – פרידה ורקשטל

 
פרידה ורקשטל “ברוריה”
 
“ימי הלח”י היו התקופה המאושרת בחיי” – אמרה פרידה בראיון לישראל היום, לינק לכתבה בסוף הפוסט.
 
פרידה נולדה ביום ב’ בחשון תרפ”ב, 3 בנובמבר 1921 בוילנה שבפולין – בת יחידה לזליג ואדלה ברלין. אביה היה יהודי שוחר תרבות ושותף בבעלות על הבנק המשפחתי. פרידה למדה בבי”ס פולני ובגיל 12 הצטרפה לתנועה הרויזיוניסטית “מסדה” בניגוד לרצונו של אביה. היא המשיכה את לימודיה בגימנסיה היהודית ובפקולטה לביולוגיה באוניברסיטה.
 
בשנת 1939 עם פלישת רוסיה לוילנה, פרידה מוצאת את עצמה תחת השלטון הקומוניסטי. אביה איבד את הבנק לשלטונות וצורף לרשימת “אויבי העם”. בשנת 1941 פולשים הנאצים לוילנה, ואביה נשלח למוות. פרידה ואמה נשארות לבדן ונשלחו לגטו שם נעזרו בידידים פולנים מחוץ לגטו בכדי לשרוד. בספטמבר 1943, במהלך חיסול גטו וילנה, נרצחה אמה בהינף יד של חייל נאצי. פרידה נשלחה למחנה העבודה של מחנה הריכוז בריגה. משם הועברה בין 12 מחנות עבודה שונים עד שלבסוף שוחררה ע”י הצבא האמריקני ממחנה דכאו, במאי 1945.
 
במינכן יצרה קשר עם הבריגדה היהודית ועזרה בהעלאת ילדים פליטים לארץ. קרובי משפחה ממקסיקו שלחו לה ויזה לאוסטרליה ולמקסיקו, אך בשל חינוכה הציוני ואהבת הארץ בחרה פרידה לעלות לארץ ישראל. בברצלונה היא עלתה על אניית מסע כנוסעת סמויה, עד ארץ ישראל. כשהגיעה רצתה פרידה להילחם באויב הבריטי שלמרות השואה מנע מהיהודים לחזור לארצם, ולכן הצטרפה ללח”י. היא עברה קורס נשק והשתתפה בפעולות מבצעיות שונות, ביניהן פעולות החרמה בבנק “ברקליס”, הפשיטה על מחנה הכלניות ברח’ הירקון בת”א, ובהתקפה על בתי המלאכה בחיפה 1946. בפעולה זו נהרגו 11 לוחמים, ופרידה נתפסה יחד עם 21 לוחמים. היא נידונה עם שאר חבריה למאסר עולם בבית הסוהר בבית לחם. במהלך ריצוי עונשה טיפלה בפצועות קשה ולמדה עברית. בדצמבר 1947 הועברה עם אסירות נוספות לכלא עתלית, שם פגשה את גבריאל ורקשטל “שמשון”. ביום 5 במאי 1948 ברחה יחד עם שלוש בנות לח”י מבית המעצר בפתח תקווה, ירדה למחתרת, והתחילה לעבוד בעיתון “המברק”.
 
עם הקמת המדינה התגייסה לצה”ל ושירתה יחד עם גבריאל בגדוד 82 של חטיבה 8. הזוג נישא ביום 1 באוקטובר 1948, בחתונה הצבאית הראשונה בתולדות ישראל! היא הועברה לחיל הרפואה שם עסקה ברפואה מונעת. לאחר שחרורה עבדה כמנהלת חשבונות ולמדה ציור ופיסול. לפרידה שני ילדים ונכדים.
 
כיום, פרידה בת 101 ומתגוררת בתל אביב. אנחנו מאחלים לה הרבה טוב ובריאות.
 
 
בתמונות: פרידה וגבריאל ורקשטל ביום חתונתם, פרידה ורקשטל “פרידה”, פרידה וגבריאל מדליקים משואה באנדרטה לזכר הפעולה על בתי המלאכה בקריית אתא.
 

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?