שיתוף

השבוע לפני 75 שנים נרצח לוחם לח”י אלישע איבזוב – “שמואל”


השבוע לפני 75 שנים נרצח לוחם לח”י אלישע איבזוב – “שמואל”

 

אלישע נולד בשנת 1923 בטיפליס, ברית המועצות ובהיותו בן שנה בלבד, עלתה משפחתו ארצה. כנער גויס אלישע למפלגה הקומוניסטית, אך משעמד על כך שמפלגה זו שוללת את הציונות – פרש ממנה ובגיל 20 התחתן עם רבקה ונולד להם בן – יעקב.

בשנת1945  הצטרף אלישע ללח”י תחת השם הבדוי “אברהם כהן” ועבר סידרת אימונים מפרכת עד שהשתלב בפעולות. אחת הפעולות המרשימות והחשובות הייתה פיצוץ בניין “הסראייה” בכיכר השעון ביפו, ב-4 בינואר 1948, אירוע שהטיל אימה גדולה על הערבים. לקראת הפעולה, הוקם מתקן בשם “היכון” בכרם התימנים ששימש כבסיס כוננות תמידי שם ישבו בקביעות אנשי לח”י כשהם חמושים ומוכנים לצאת לפעולה. יחד עם חברו לנשק, רחמים חכמוב, שניהם מחופשים לערבים ומצוידים בתיעוד מתאים, עברו את מחסומי הביקורת, נכנסו ליפו והעמידו משאית טעונה בחומרי נפץ ליד המפקדה. לבסוף, הצליחו השניים להגיע בשלום לתל אביב. הבניין נהרס כליל וקבר תחתיו כשבעים פורעים ערבים ומנהיגיהם. פעולה זו גרמה לדמורליזציה בקרב תושבי יפו.

בספרו “גויסנו לכל החיים כותב דוד שומרון – “עלי”: “פגשתי את “שמואל” בשדרות רוטשילד, ישבנו על ספסל והסברתי לו את פרטי התוכנית (לפיצוץ מפקדת “צבא ההצלה הערבי”), הוא התלהב ושמח שבחרו בו שוב לביצוע פעולה כה חשובה. “אתה יודע, עלי,” אמר. “חששתי שאחרי ה”סראייה” ישימו אותי על הקרח. יגידו: מספיק לו הוא עשה את שלו, שינוח קצת ויתן לאחרים ליהנות גם כן.”

המשימה, שהובילה למותו הטרגי, התרחשה ביום כ”ו באדר א’, תש”ח, 7 במרץ 1948, כשהוא נוהג במשאית נפץ לאזור שכם, כדי לפוצץ את מפקדת “צבא ההצלה הערבי”. מחופש לערבי ומלוּוה בסוכן ערבי של המחתרת, שהיה אמור להנחותו אל בניין המפקדה, הוא נעצר, נחקר, עונה והוצא להורג ללא ידיעת המחתרת, ובשלב זה החלו החיפושים אחריו. דוד שומרון מספר: “נסענו בכביש חיפה צפונה … לאחר שעברנו את כפר יונה, עצרתי. המשאית (שעליה איבזוב) המשיכה בדרכה בכבדות … הסתכלתי בה בחרדה.” לאחר היוודעות המחתרת על מותו, חטפה נכבדים ערבים משייח מוניס כבני ערובה במגמה להחליפם באלישע, אך לשווא.

בני משפחתו של אלישע לא נחו ולא שקטו עד אשר הצליחו, בעזרתו של הרב הראשי לצה”ל, שלמה גורן, לגלות את גופתו ולהביאה לקבר בישראל. הוא נטמן בחלקה הצבאית בנחלת יצחק. לבנו יעקב שלושה ילדים והבכור נושא את שם סבו, אלישע.

את הסיפור המלא והמרתק על הפעולה אפשר למצא בספרו של דוד שומרון “גוייסנו לכל החיים” הזמין לרכישה באתר העמותה.

 

בתמונות: אלישע איבזוב, אלישע לפני הנסיעה לשכם לפוצץ את מפקדתו של קאוקג’י, כתבה על אלישע איבזוב מתוך ידיעות אחרונות 8.8.67


אפריל 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?