שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: ד"ר מַרֶשׁ שמואל

כינוי בלח״י: סַנדוֹ

תאריך לידה: 2.2.1904

תאריך פטירה: 13.12.1974

ד"ר מַרֶש נולד בבוקרשט שברומניה ב־2.2.1904, להוריו שרה והֶרמן, הרביעי מבין שישה אחים ואחיות. המשפחה לא היתה מסורתית ורחוקה מציונות.
הוא למד רפואת שיניים בפריז ובבוקרשט והצליח מאד בקליניקה שפתח בבוקרשט. היה מקובל מאד על חוג נרחב של מטוּפָּלים מכל שכבות הציבור. ב־15.10.1933 נשא לאשה את פאולינה (פאולה), לבית ברקוביץ מִגַלַץ. ב־15.5.1935 נולד בנם אברהם (רִיקוֹ).
אשתו, שבאה מבית מסורתי וציוני, לחצה על עלייתם לא"י, במיוחד אחר פרוץ מלחמת העולם השניה. הם חיסלו את ביתם ורכושם והותירו מאחוריהם את משפחותיהם המורחבות, שלימים עלו גם הם לארץ־ישראל. במֶרץ 1941, מצויידים בסרטיפיקטים, יצאו ד"ר מרש, אשתו ובנו לדרך. מנמל קונסטנצה הפליגו לאיסטנבול, וברכבת "אוריינט אקספרס" לחָלֶבּ שבסוריה, המשיכו ללבנון, ובמעבר ראש הנקרה עברו לפלשתינה–א"י. לאחר שהִייה בת תשעה ימים במחנה עתלית, לשם הוכנסו בידי הבריטים, שוחררו ויצאו להתמקם בירושלים.
ירושלים הותירה רושם עמוק על ד"ר מַרֶש, ואירועי מלחמת העולם השניה והמלחמה לשיחרורנו מהבריטים, השפיעו על גישתו לעם היהודי ולארץ ישראל.
לפרנסתו הצטרף למרפאה במרכז ירושלים, אף השכיל במשך הזמן לרכוש את השפה העברית. המשפחה גרה בשכונת מקור ברוך. בין ידידיו הרבים של ד"ר מרש היה דוד אור, דוּסְיָה, חבר לח"י ותיק, שהשפיע על הצטרפותו למחתרת, עם פרוץ פעולות האיבה מצד הערבים בירושלים, בעקבות החלטת האו"מ על הקמת המדינה.
אחר הכרזת המדינה, כאשר פתח הלח"י מרפאת שיניים, בתחילה במחנה בליפתא ואחַר־כך במחנה "דרור" בטלביה, טיפל ד"ר מַרֶש במסירות רבה במאות חברי לח"י, באופן קבוע וללא כל תמורה. אחרי רצח ברנדוט, נאסר ד"ר מַרֶשׁ, הוחזק כ־10 ימים בכלא, ושוחרר.
בתום מלחמת השחרור, בראשית 1949, עברה המשפחה לתל־אביב לרחוב הירקון, שם גם פתח ד"ר מַרֶשׁ מרפאה וזכה ללקוחות רבים. אשתו היתה לו לעזר, תיפקדה כעקרת־בית ואף עזרה לו במרפאות בירושלים ובתל־אביב. במהלך מלחמת השחרור בירושלים, הצטרפה ל"משמר העם".
מותה של אשתו היה עבורו מכה קשה, ממנה לא התאושש. כעבור שלוש שנים, ב־13.12.1974–כ"א בשבט תשל"ה, נפטר ד"ר מַרֶש והוא בן 70.
הותיר אחריו בן, פרופ' אברהם מַרֶש, מנהל מחלקה כירורגית ילדים במרכז הרפואי סורוקה ופרופ' מן המנין באוניברסיטת בן־גוריון בבאר־שבע, כלה, עופרה, נכד, שתי נכדות.

הצטרפו לרשימת התפוצה