שם: דין (דינסטג) אריה

כינוי בלח״י: גיורא

תאריך לידה: 1925

תאריך פטירה: ד' בניסן תשע"א, 8 באפריל 2011

אריה בן יעקב ולולה לאה דינסטג נולד בשנת 1925 בעיר פשמישל בפולין. לאביו היה מפעל נגרות גדול, שהעסיק כ־300 עובדים. הוא עלה לארץ ישראל בשנת 1931 עם משפחתו, שהתיישבה בחיפה. למד בגימנסיה ביאליק וב”חוגים”. בגיל 12 הצטרף לתנועת הנוער “מכבי הצעיר” ובגיל 14 גוייס ל”הגנה”, שם עבר קורס של החי”ש.

בשנת 1942 התנדב לצבא הבריטי ושירת שלוש שנים בצי על אנייה בים האדום. הוא השתחרר בשנת .1946 זמן קצר לפני שחרורו, גויס ללח”י על ידי ישראל תבואה, מוותיקי התנועה. אריה פעל בתפקידים שונים, לרבות הדבקת והפצת חומר תעמולה ובאבטחת המפיצים. כינויו היה גיורא. בשנת 1947, עוד לפני הקמת צה”ל, הצטרף אל גרעין המשטרה הצבאית עם ייסודה ושירת ביחידה המיוחדת שלה. במשך תקופה קצרה שימש שומר ראשו של ראש משקיפי האו”ם, הרוזן ברנדוט, כאשר זה שהה במטהו במלון “צאן” בחיפה. בצה”ל עבר קורס חובשים פלוגתיים בתל ליטווינסקי (כיום תל השומר) וקורס נשקים בשייח מוניס. שימש כנשק מחוזי בחיפה והצפון.

לאחר מלחמת העצמאות עבד כחרט בבית מלאכה מכני משפחתי. עיסוקיו הציבוריים: היה חבר בתנועת “התחיה”, חבר מועצה וחבר מזכירות. עם התפרקות התנועה, הצטרף אריה לתנועת “מולדת”.

עד ליציאתו לגמלאות בשנת 1990, שימש כמנהל אחזקה בכמה מפעלים. נישא לשרה לבית בלאו, ילידת קראקאו בפולין. להם שלושה ילדים ונכדים. תחביבו: ציור ויטראז’ים.

אריה נפטר ביום ד’ בניסן תשע”א, 8 באפריל 2011 והובא למנוחות בבית העלמין נווה ים במחוז חיפה.

הדפסה

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?