רחל, בת יעקב משה ורבקה רייזל מרק, נולדה ביום  י”ד בניסן תרע”ד, 10 באפריל 1914 בירושלים. האם, דור שביעי למשפחת חשין, מצאצאי הגר”א. להורים היו 11 ילדים, רחל השביעית. האם, עקרת בית למופת, שניהלה בית דתי, פתוח ונאור כאחד.

האב ניהל את ישיבת “מאה שערים”, ישיבה גדולה בה למדו בני כל הגילים: מגיל בית ספר יסודי ועד אברכים נשואים.

בוגרת בית הספר העממי “שפיצר” ו”סמינר למורות מזרחי”. בזמן לימודיה בסמינר, בשנים 1930–1934, הצטרפה לנוער הלאומי הלומד בירושלים. אחר הצטרפה ל”ברית הבריונים”. מגיל 17 השתתפה בכל הפעולות של “ברית הבריונים”, כגון: הורדת הדגל הגרמני הנאצי מעל הקונסוליה הגרמנית בירושלים והעברתו לתל אביב, לידי המנהיג אבא אחימאיר. היא לחמה במפקד האוכלוסין שנערך ביזמת הבריטים ונועד להוכיח שיש יותר מדי יהודים בארץ, זאת כדי להצדיק את מדיניות הגבלת העלייה של יהודים לארץ, מדיניות “הספר הלבן”.

בהיותה בת 18, נקראה להעיד במשפטם של חיים דבירי (בעלה לעתיד), שנאשם בחברות בתנועת “ברית הבריונים” וברצח חיים ארלוזורוב. רחל זומנה להעיד וסירבה, במקום זה מסרה לשופט מכתב. השופט דרש ממנה לענות על השאלות, וָלא תאסר. חויבה לחתום על ערבות כספית כדי להתייצב בבית הדין המחוזי, אולם גם לשם לא הופיעה להעיד. עזבה את ירושלים והסתתרה בכפר תבור אצל אוהדים. חזרה ללימודים בסמינר “המזרחי”, שאהד את התנועה הלאומית. עמדה בבחינות ויצאה לעבוד כגננת במושבה ראש פינה. באותה שנה עזרה בהעברת עולים בלתי לגלים מגבול הצפון לראש פינה, הכוונתם ופיזורם למקומות שונים בארץ. בשנת 1935 נשבעה אמונים לאצ”ל.

בשנת 1937 עברה לתל אביב, שם נישאה לחיים דבירי, שהיה האסיר הפוליטי הראשון שנאסר על ידי הבריטים בארץ ישראל. עם הפילוג הצטרפה ללח”י יחד עם בעלה.

בגלל פעילותו הרבה של בעלה, טולטלה רבות, עברה מהוראה בזרם הדתי למערכת החינוך הממלכתי. לימדה בירושלים, תל אביב וחיפה. בגלל המעקב המתמיד אחרי בעלה, שנכלא פעמים רבות במשך השנים, לא הייתה פעילה ישירות במחתרת, כדי למנוע התנכלויות נוספות.

במשך 40 שנה עסקה בהוראה והעמידה תלמידים רבים. עסקה ביצירה דרמטית. חיברה שני מחזות: מחזה לילדים, “סבא זמן”, ומחזה למבוגרים, “בשולי אדרתֵך, החרות”. ביימה את “הציפור הכחולה” של מטרלינג ואת המחזה “דוד המלך במערה”. פרסמה ספר שירים, “לא הלכתי בשבילים”, ושירים בעיתונים “מעריב”, “האומה” ובעיתונו של אריה קוצר.

היתה פעילה בקרב גמלאי הסתדרות המורים. לזוג רחל וחיים דבירי בת ובן ונכדים.

רחל נפטרה ביום ו’ בטבת תשס”ט, 2 בינואר 2009 והובאה למנוחות בבית העלמין נחלת יצחק.