שיתוף

שם: גלעדי רזניצקי הרצל

כינוי בלח״י: אין כינוי

תאריך לידה: כ"ז באדר תרפ"ב, 15 במרץ 1922

הרצל נולד בתל־אביב ביום כ"ז באדר תרפ"ב, 15 במרץ 1922 – בן בכור לפניה וישראל. האב ניהל בנק פרטי קטן, "איסטרן לויד בנק"; האם הייתה עקרת־בית, שגידלה את חמשת ילדיהם. למד בבית־ספר לבנים ובגימנסיה נורדיה. היה פעיל בצופי הקהילה, ולאחר־מכן בקבוצת הכדורגל בית"ר תל־אביב, מילואים.
בשנת 1940, לאחר פרוץ מלחמת העולם השניה, התגייס לחיל־האוויר הבריטי.

לאחר הפילוג, גוייס על־ידי אחותו יונה ("דרורה") לארגון. כנהג משאיות צבאיות, התיידד עם נהג בריטי שתוגמל כראוי, וכך יכול היה להעביר לידי הארגון המחתרתי נשק ותחמושת, במיוחד בתקופה שעבד בקו קהיר–אלכסנדריה–סרפנד. בקהיר יצר קשר עם יהודים מקומיים, במיוחד עם משפחת הופמן, שבביתם הוקצה לו חדר מיוחד בו אוחסנו פריטי הנשק שאסף. גייס כמה מיהודי מצרים ונעזר ברבים אחרים. יצר קשרים עם יהודי טריפולי שבלוב. חווייה מרגשת היתה לו במפגש עם חלק מבני הקהילה שהתגוררו במערות.

בעזרת משפחת בוחבוט, שאחד מבניה שימש צנזור ראשי בטריפולי, יצר קשרים עם גורמים סנוסיים, ובעזרת צעירים יהודים מקומיים נלהבים, הושגו אמצעים למען המחתרת בארץ־ישראל. "בטוברוק הגענו אל מחסן מוקשי־דרכים מתוצרת איטליה", סיפר הרצל. "מבלי שמי מאתנו יהיה מומחה לחמרי־נפץ, הצלחנו לפרק את המוקשים המלבניים ולהוציא מתוכם קוביות חומר־נפץ קלי־משקל, אך בעלי כוח־הדף מרשים".

נעצר ונחקר על־ידי הבולשת המצרית בכלא טורה הידוע לשימצה. למעצרו של הרצל הביא יהודי ארצישראלי ששרת בחיל האוויר הבריטי, זמן קצר לפני תום מלחמת־העולם, באפריל 1945. מן הבסיס הבריטי בו שרת בלוב, הוטס לקהיר, ולשדה־התעופה ברמלה. משם הועבר לחקירה מתישה בידי בלשי הבולשת הבריטית. מאחר שלא היו בידי הבריטים הוכחות של ממש, נשלח למחנה המעצר בלטרון. למחנה־המעצר בגלות אריתריאה נשלח עם 55 אנשי מחתרת אחרים, בקבוצת המשלוח השניה.

במחנות־המעצר באפריקה בילה בכתיבת עשרות שירים ופזמונים. כדי לבדר את חבריו, אף חיבר את "אופרטת החיות", שהועלתה על הבמה, במחנה. למולדת חזר רק חדשיים לאחר הקמת מדינת ישראל, ביולי 1948, עם אחרוני הגולים. עם שובו התגייס לצה"ל, לחיל־האוויר. לאחר מגוון תפקידים בחיל, נתמנה לקצין־חינוך ראשי של חיל־האוויר, בדרגת רב־סרן. לאחר תום שירותו בצבא־הקבע השתלב בהנהלת השק"ם.

נשוי ללאה לבית־ספרא, ואב לבת טל ולשני בנים, עמית וידין, וכן נכדים.

הדפסה
נובמבר 2022
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
30
31
1
2
3
4
סיור בעקבות לח"י בירושלים בהדרכת דפנה גולן
5
6
7
8
9
10
11
סיור ברעננה בעקבות פרשת "ילדי רעננה" בהדרכת פלג לוי
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

הצטרפו לרשימת התפוצה