שם: גינוסר יהודית לבית הלוי

כינוי בלח״י: דפנה

תאריך לידה: י"ז בתמוז תרפ"ה, 9 ביולי 1925

תאריך פטירה: י"ג בסיון תש"ע, 26 במאי 2010

יהודית נולדה ביום י”ז בתמוז תרפ”ה, 9 ביולי 1925 בירושלים למלכה ולבן־ציון הלוי, ילידי הארץ. המשפחה גרה בירושלים ובחברון עד פרעות תרפ”ט. בשנת ־1934 השתכנה בכפר־סבא. לאחר שהִייה של שנים מספר בדרום אמריקה.

יהודית הצטרפה ל”מכבי־הצעיר”. בין מדריכיה היה יהושע כהן. יהודית עזרה להפיץ את דבר לח”י עוד בהיותה תלמידת תיכון. בשנים 1943–1944 עזרה ליהושע בקר (ישראלי) – שנדון למות – לקיים קשר עם החוץ באמצעות ביקוריה אצלו והעברת מכתבים. בשנת 1944 נעצר אחיה הבכור, יוסף, שהיה חבר לח”י. עם סיום לימודיה גוייסה ללח”י על ידי פנחס גינוסר (אמנון), לימים בעלה. היא צפתה על רכבות צבאיות, הפיצה חומר תעמולה, עברה קורס לנשק בכפר ג’מוסין, ועוד.

משפחת הלוי – שהיתה פעילה בחיי הציבור במושבה ותרמה לנצרכים – התגייסה לעזרת לח”י בתרומות כספיות, בהטמנת נשק, בהסתרת פצועים ובטיפול בהם. הבית היה במעקב הבולשת, ויהודית נאלצה לעזוב. זמן קצר לאחר־מכן הצטרפה ללח”י גם אחותה שולמית. יהודית נטלה חלק בשיקום סניף לח”י בחיפה, שנהרס כמעט לגמרי בעקבות פעולת בתי המלאכה של הרכבת. גוייסו חברים חדשים, הופץ חומר הסברה, קויים קשר עם אסירי עכו, נערכו התנקשויות בתחבורה הצבאית, פוצצה מפקדת הבולשת בעיר, והוצתו מחסני הנפט במפרץ. בכל הפעילויות האלה היה חלק ליהודית. בפברואר 1946 נעצרה עם אחותה וחברים נוספים ונשלחה למעצר בבית־לחם, עם ההורים נותר רק האח הצעיר, אליהו.

לאחר החלטת האו”ם על חלוקת הארץ, גברה הסכנה לחיי הכלואות היהודיות בבית־לחם ורק לאחר שמרדו הן הועברו למחנה המעפילים בעתלית. נסיון בריחה בו השתתפה יהודית, נכשל והצבא הגיב באלימות. עם הקמת המדינה היא שוחררה עם שאר הכלואות.

תקופת־מה, היתה פעילה ב”מפלגת הלוחמים”. יהודית עסקה בהוראה בבית־ספר יסודי ולאחר־מכן בתיכון. היא הורתה במעברה ליד רמלה, ברמלה, בגבעת ברנר, בבני־ברק, בירוחם ובמדרשת שדה־בוקר, שם התגוררה עם משפחתה יותר מ־20 שנה. בתקופת העליה הגדולה של שנות החמישים, סייעה לתושבי מעברת פרדס־כץ במאבקיהם. היתה צירה בוועידת מועצת הפועלות ובוועידת הסתדרות המורים.

נישאה לפנחס גינוסר, אם לדרור ואורלי וסבתא לנכדים.

יהודית נפטרה ביום י”ג בסיון תש”ע, 26 במאי 2010 והובאה למנוחות בבית העלמין בהר המנוחות, ירושלים.

הדפסה

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?