שיתוף

בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של חבר לח”י יוסף מיוחס

ההלוויה תתקיים היום ה18.1.18 בשעה 13:30 מבית ההספד קהילת ירושלים בהר המנוחות.
השבעה בביתו ברח’ בוזגלו 4 דירה 47 תלפיות ירושלים.

יוסף נולד כתאום לאחותו בינואר 1931 בבית־החולים משגב לדך בעיר העתיקה בירושלים. אביו, יצחק, יליד כפר השילוח (סילואן), עבד בדוֹאר. אִמו, רינה (מלכה), היתה ילידת סלוניקי. בית סבו, “בית מיוחס” בכפר השילוח, היה הבית הראשון אליו חזרו לגור מתיישבים וחידשו את אוכלוסייתו היהודית של אזור עיר דוד. משפחתו היתה מסורתית ובה ארבעה אחים וחמש אחיות.
גדל בשכונת ימין משה ואף למד שם בבית־ספר יסודי עד כתה ד’ והמשיך בת”ת של הספרדים בעיר העתיקה. בהיותו נער צעיר, הצטרף לתנועת בית”ר ואחר לברית החשמונאים. בגיל 14 החל לעבוד כשליח בחברת האשלג. בגיל 15 גוייס ללח”י והחל פעילותו בהפצת כרוזים. הקשר עם התנועה אבד לו עקב אי הבנה, אולם חודש כעבור זמן. כדי למנוע חשד, היה מתאמן גם בהגנה והיה שומר במסגרתה על השכונה, על אף שבהמשך הזמן, בגבור פעילותו בלח”י, חדל לחלוטין מעסוקיו בהגנה.

לאחר הכרזת כ”ט בנובמבר, השתתף בפעולות רבות של לח”י בירושלים ובהן התקפה על משוריינים בריטים, בה נהרג הלוחם יואב. נטל חלק בניסיון ההתקפה על בית נששיבי בבית ג’ארח, בפיצוץ בתים ערבים בגבעת שהין, קטמון, ליפתא ושייח באדר. באחת הפעולות הללו נפצע באפו, טופל על־ידי ד”ר הפנר, אולם האף נשאר שבור עד עצם היום הזה. השתתף בכיבוש מלון פאסט, שם נפצע קל מכדור בכתף, שלא מנע ממנו להמשיך לפעול. כן לקח חלק בכיבוש נוטר־דאם, בקרב על מִשלטי עין כרם והיה עם החוליה שנשאה את מטען הקונוס לפיצוץ החומה בהתקפה על העיר העתיקה ערב ההפוגה השניה. באחת הפעולות נפצע קשה ממוקש ואך בקושי נמנעה קטיעת רגלו.

לאחר פירוק לח”י בבירה התגייס לצה”ל. המשיך לשרת במילואים עד .1984 השתתף במיבצע סיני כרס”ר, מפקד חוליה טכנית בחיל השריון. במלחמת ששת הימים נטל חלק בשחרור ירושלים, גוש עציון וחברון ובמלחמת יום הכיפורים צויין לשבח על חילוץ טנקים מצרים תקועים בקו החזית, שלאחר שיפוצם שרתו את כוחותינו.

בתום שרותו הסדיר, לא עלה בידו למצוא מיד מקום עבודה, אך לבסוף נתקבל לַקואופרטיב לתחבורה “המקשר” בירושלים, שלאחר זמן התאחד עם “אגד”. שם עבד בתפקיד נהג ועובד מוסך, ובהמשך קוּדַם לתפקיד מנהל המוסך ומנהל בינוי. ב־1985 יצא לגימלאות. ב־1954 נשא לאִשה את ורדה לבית וולפוביץ’ והתגורר עם משפחתו בירושלים. נולדו להם שלוש בנות: רינה, אורלי ומרים ונכדים.

פברואר 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
28
29
30
31
1
2
3
4
אזכרה שנתית לאברהם שטרן - "יאיר"
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י
1
2

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?