שיתוף

בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של חבר לח”י מתתיהו טודי פלאי (פלוקסט) – “אבנר”

  • בית
  • >
  • חדשות ועדכונים
  • >
  • בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של חבר לח”י מתתיהו טודי פלאי (פלוקסט) – “אבנר”

טודי נפטר ביום שלישי ג’ בשבט תשפ”ב, 4 בינואר 2022.

ההלוויה תתקיים היום, יום רביעי, 5 בינואר 2022 בשעה 13:00 בבית העלמין הישן של הרצליה, ברחוב פינסקר.

פרטי השבעה:

בתום הלוויה תתקיים תפילת מנחה בבית הכנסת “אחדות” (רח’ הכוזרי 3 הרצליה).
לאחר מכן האבלים ישבו שבעה בבית משפחת שושי ואביגדור טאוב ברחוב הבנים 63 הרצליה קומה ג’ דירה 10.
בימים חמישי ושישי – גלעד ושרקה ישבו יחד בקיבוץ לביא.
במוצ”ש – שרקה תשב בקיבוץ לביא וגלעד במושב קשת.
ביום ראשון – שרקה וגלעד ישבו יחד במושב קשת.

יהי זכרו ברוך!

טודי נולד בתל־אביב בי”א מנחם־אב תרפ”ו, 22 ביולי 1926 לחיה ולמישאל. בתרפ”ט עברה המשפחה לכפר־סבא, שם חווה טודי את מאורעות תרפ”ט ואחר כך – תרצ”ו–תרצ”ט. כששלמה בן־יוסף הועלה לגרדום ב־1938, יסדו טודי וקבוצת חברים את קן בית”ר בכפר־סבא, יהושע כהן אימן אותם. בעת הפילוג באצ”ל ב־1940, הצטרף טודי אל אנשי יאיר ובמקביל גם גוייס לאצ”ל.

הוא נתפס בהדבקת כרוזים והושם במעצר בית. יהושע כהן, שהיה מבוקש על־ידי השלטונות, הסתתר בפרדסים וטודי הביא לו חפצים שונים ודברי מזון מחנות המכולת של הוריו. עם סיום לימודיו בתיכון, בגיל 17, עבר לירושלים ללמוד אלקטרוניקה במגמה לבנות תחנת שידור חשאית למחתרת. הוא השתתף בהכנות להתנקשות בנציב העליון סר הרולד מק־מייכל, בפיקודו של יהושע כהן, שהגיע לירושלים. תוך כדי הפעילות, נפצע ברגלו מפליטת כדור. הוא הצליח לאתר ולזהות את קצין הבולשת וילקין, אויב המחתרות, ועל־ידי־כך התאפשרה הוצאתו להורג.

בעת ה”סזון” הגדול, אחרי ההתנקשות בלורד מוין בקהיר, נחטף טודי בירושלים על־ידי ההגנה, בחנוכה תש”ה, והוחזק שמונה ימים. הוא שוחרר בכפר־סבא בעקבות שיחה קשה בין נתן ילין־מור לבין אליהו גולומב. לאחר זאת הועבר לסניף חיפה, שם פעל עד להקמת תנועת המרי. עבר קורס מתקדם לנשק, לחומרי נפץ ולשדאות בגדרה ומונה אחראי לסניפי השרון והשומרון. הוא השתתף בניסיון לפיצוץ רכבת צבאית ליד קלקיליה. היה קריין בתחנת השידור המחודשת. ב־1947 חזר לירושלים כאחראי על מחלקת הנוער והגיוס, שם הכיר את שרה מלומד, שכינויה היה “אפרת”, ועמה קשר את חייו ובנה את משפחתו.

באותה תקופה נחטף על־ידי הבריטים אלכסנדר רובוביץ’, אחד המדריכים המסורים במחלקה. כעבור זמן־מה התמנה טודי אחראי לסניפי הדרום: ראשון־לציון, רחובות והאזור. בסוף 1947 יצא לסיור לאיתור דרך מילוט לעצורי לטרון, לקראת בריחה גדולה, שלא יצאה לפועל.

עם קום המדינה הוטל עליו, בניגוד לרצונו, להיות בין חברי לח”י ששוחררו מצה”ל כדי לפעול להתארגנות לח”י בחו”ל, לשם שחרור חלקי מולדת שלא נכללו בתחומי המדינה. תכנית זו לא יצאה לפועל. אחרי שובו של יצחק שמיר מהגלות, עבד טודי בצמוד אליו במשך כל קיץ תש”ח ובמשך תקופת פרשת ברנדוט עד כינון הכנסת הראשונה בט”ו בשבט תש”ט, שאז נסתיימו ימי מלחמתה של לח”י.

מאי 2024
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ההצגה “שלוש יריות במזרחי ב” עולה מחדש במוזיאון לח”י!
11
12
טקס יום הזיכרון באנדרטת לח"י
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?