מלכה נולדה ביום י”ב בטבת תרפ”ה, 8 בינואר 1925 בעיירה ריישא, פלך גליציה בפולין, להוריה חיה ומרדכי שורץ. אחיה הצעיר שלמה נולד ארבע שנים מאוחר יותר. לאור המצב הכלכלי הקשה, החליט האב להגר לתקופת־מה לגרמניה, שם קיווה למצוא עבודה ולפרנס את משפחתו. מלכה למדה חמש שנים בגימנסיה העברית “בית־העם”, שם רכשה, בנוסף לשפה הפולנית, גם עברית וידע בתנ”ך.

בשנת 1936, לאחר שהאב חזר מגרמניה, עלתה המשפחה ארצה. כל קרובי המשפחה שנשארו בפולין הושמדו בשואה. גם בארץ היה המצב הכלכלי קשה, אך למרות זאת דאגו ההורים לחינוך ילדיהם. מלכה גמרה תיכון “תלפיות” מזרם “המזרחי” והמשיכה בסמינר לוינסקי. חלומה היה להיות מורה. הגיעו ימי מלחמת העולם ושילוח אניות מעפילים מחופי הארץ, ימי “הספר הלבן”, ולכל אלה היה חלק בהחלטתה לנסות ו”לעשות משהו”. היא חיפשה מחתרת, שמטרתה לגרש מהארץ את הבריטים הזרים, השולטים והמשעבדים, וכך מצאה את דרכה לשורות לח”י.

בתחילה צורפה לקבוצה שעסקה בהדבקת כרוזים ובהפצת חומר הסברה מחתרתי ושמעה הרצאות אידיאולוגיות. מצא חן בעיניה שבלח”י אפשר היה בשיחות אלה להעלות כל נושא, להקשות ולהתווכח. לאחר־מִכן הועברה למחלקה ו’ (מחלקת הידיעות של לח”י), וכאן המשיכה לפעול עד קום המדינה. בין תפקידיה היה לאסוף מידע על אנגלים, יהודים וזרים. בהזדמנויות שונות קיימה קשרים עם אנשי משטרה, בולשת, פקידי אדמיניסטרציה, חברי פלמ”ח והגנה. היא גם מונתה אחראית לקבוצת צעירים אותם אימנה בפעילות זו וגם הדריכה אידיאולוגית. כן גם עברה קורסים לאידיאולוגיה וקורס לנשק.

בשנת 1946 נישאה מלכה לחבר לח”י יעקב בנטוֹב (כינויו: הקולחוזניק). באותה שנה הועברה לחיפה, שם המשיכה בפעילותה עד צאת הבריטים מהארץ. לאחר־מכן עבדה כמורה בגימנסיה “ביאליק” בחיפה, ושם נולדו שניים מילדיה, יוסי וסמדר. בשנת 1952 עברה המשפחה לקיבוץ כפר סולד ולבסוף הצטרפו לקיבוץ כברי. מלכה עבדה מרבית שנותיה בהוראה וגם בניהול בית־הספר, מילאה תפקידים שונים ולקחה חלק בפעילויות התרבות והחינוך. בין היתר גוייסה למחלקת החינוך של התק”ם וגם ניהלה את מחלקת ההדרכה במוסיאון לוחמי הגטאות במשך ארבע שנים. בכברי נולדה בתה הצעירה חיות. שלושה ילדיה ונכדים.

מלכה המשיכה בפעילות חינוכית ותרבותית בקיבוץ, בין השאר מרכזת חוגי למידה (בית־ספר לחברים) ואחראית למפגשי חברים וותיקים במסגרת “קפה חמש וחצי”.

מלכה נפטרה ביום י”ז בחשוון תשס”ט, 15 בנובמבר 2008 והובאה למנוחות בבית העלמין בקיבוץ כברי.