שמואל בן משה וחנה, נולד ביום י”ז בתשרי תרפ”ה, 15 באוקטובר 1924 בעיר לובלין, בפולין. הוריו היו סוחרים, בעלי רכוש. בשנת 1937, בהיותו בן 13, עלתה המשפחה ארצה עם חמשת ילדיה. ההורים רכשו בית דירות והתפרנסו מהשכרתו, גם לאחר מות האב, זמן לא רב לאחר עלייתם ארצה. שמואל למד בבית־ספר תחכמוני בתל־אביב. בגיל 14 הצטרף לבית”ר. בגיל 15 הצטרף לאצ”ל והיה בפלוגות הנוער עד לפילוג. אחרי הפילוג הצטרף עם קבוצת חברים לארגון לח”י.

עם רצח יאיר, ניתק את הקשר עם אנשי לח”י. בפברואר 1943 התגייס לצבא הבריטי, שירת בחיל־ההנדסה, שבסיסו היה בארץ, ושירת בבית־נאבללה. בהיותו בצבא, חיפש קשר מחודש עם אנשי המחתרת, באמצעות חבריו משכבר הימים.

באוגוסט 1944 קיבל הוראה לצאת לחופשה בת שבוע ימים ולהזמין כרטיס נסיעה ברכבת לקהיר. באוגוסט נפגש מספר פעמים, בתל אביב, עם אליהו חכים, על מנת לספר לו על המחנה בו הוא משרת, במידה ויחקרו את חכים על שירותו הצבאי, בעת הנסיעה לקהיר.

שמואל מסר לאליהו חכים את כל התעודות ואת מדיו, כדי שיוכל להגיע לקהיר לביצוע פעולת ההתנקשות בלורד מוין. אחרי מסירת המדים והתעודות, לקח אותו חבר הארגון לשפת הים בתל־אביב, ומשם פנה שמואל לבוש בבגד ים, למשטרה הצבאית בקרבת מקום, להודיע שגנבו לו את המדים, הכסף והתעודות. ב־9 בנובמבר 1944, אחרי ההתנקשות בלורד מוין, נעצר במחנה הצבאי בו שרת (שוחרר בפברואר 1945), למרות שהבולשת האמינה שהמדים אכן נגנבו ממנו ואין לו קשר למדים שנמצאו בקהיר.

בשנת 1945 השתתף בפעולה להחרמת נשק ממחנה של חיילים אפריקאיים בחולון, פעולה שגרמה להתפרעות קשה של החיילים האפריקאיים, ולמספר קורבנות מבין תושבי חולון. באפריל 1946 שוחרר מהצבא הבריטי וחוייב להתייצב במשטרה יום־יום.

ביוני 1946 נשלח למחנה מעצר בלטרון, בינואר 1948 הועבר מלטרון לעתלית, ושוחרר ביום 27.5.1948. יומיים לאחר־מכן התגייס עם אנשי לח”י לצה”ל. שירת בגדוד 89, בחטיבה 8, חטיבת השריון בה שרתו מרבית אנשי לח”י. השתתף בכל המבצעים של החטיבה, החל ממבצע “דני” ועד לכיבוש משטרת עיראק סואידן ועוג’ה אל חפיר.

השתחרר מצה”ל ביוני 1949 והחל לעבוד בעיתון ידיעות אחרונות. בשנת 1955 נשא לאשה את מלכה פלשל. לזוג שני בנים וחמישה נכדים. לאחר שסיים את עבודתו בעיתון, הצטרף לחברת אגד והיה חבר הקואופרטיב עד לפרישה. לאחר שפרש, הקדיש שנים מספר להשלמת השכלתו באוניברסיטה.

שמואל נפטר ביום ו’ בתמוז תשס”ח, 9 ביולי 2008 והובא למנוחות בבית העלמין בחולון.