שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: אלוני יהודית

כינוי בלח״י: אין כינוי

תאריך לידה: יג' חשון תרפ"ד, 23 באוקטובר 1923

תאריך פטירה: ג' בטבת תשנ"ח, 1 בינואר 1998

יהודית אלוני נולדה ביג' חשון תרפ"ד, 23 באוקטובר 1923 בוורשה שבפולין לברוריה וחיים בְּרוּדֶר. להוריה היה בית מלאכה לעבודות עור.
משפחתה היתה מסורתית וציונית. אביה רכש את "השקל", שהקנה לו זכות בחירה למוסדות ציוניים. יהודית התחנכה בבית ספר פולני ובגיל 12, בתשעה באב תרצ"ה, 1935, עלתה עם הוריה, אחותה שושנה ואחיה שייקה על הרכבת, בדרכם לארץ.

בארץ השתכנה המשפחה בשכונת נחלת־גנים. לאביה היה בית־מלאכה לייצור ארנקי עור ואמה היתה עקרת בית. יהודית נשלחה ללמוד בבית ספר לילדי עובדים ואף הצטרפה לתנועת "הנוער העובד".
לאחר סיום לימודיה בבית הספר היסודי, בגיל 14, יצאה לעבודה בבית החרושת "גרב" ועזרה לפרנסת המשפחה.

בשנת 1939 הכירה את בעלה לעתיד, אליהו מייזלס, שהיה אז חבר אצ"ל, והוא קירב אותה לרעיון מדינת ישראל ולחוגי הימין.
אחר הפילוג הצטרף אליהו ללח"י.

בשנת 1942 נישאו יהודית ואליהו וגרו בדרום תל אביב. גם יהודית הצטרפה ללח"י. השתייכותם של בני הזוג ללח"י היה למורת רוחם של הוריה, אך הם המשיכו בפעילותם. על אף היותה אם צעירה לתאומים בני שנה ועל אף הסכנה, התאכסנו בביתה חלק מבורחי לטרון, והמקום שימש מחסה לנרדפים על ידי השילטון הבריטי.

בשנת 1945, עקב תקלה בייצור חומרי חבלה, כאשר שם בעלה נודע ברבים ויהודית היוותה מטרה לביקורים וחיפושים תכופים של הבולשת הבריטית, היא נאלצה לעזוב את דירתה ומאז נדדה עם משפחתה לכרכור, ולכפר שמריהו וכפר אונו, ומאחר והפכה "מבוקשת" על ידי השלטונות, הוחלפו שמות המשפחה ותעודות הזהות ועקבותיה לא נודעו. גם במקומות מגוריהם האחרים מצאו מיסתור חברים מכל המחתרות.

יום לאחר הוצאתו להורג של הרוזן ברנדוט, הוקף ביתה של יהודית בידי יחידת חיילים, בליווי אנשי הש.ב., ולמרות שבעלה אליהו כבר התגייס לצה"ל, נערך חיפוש אחריו ואחר חומר חשוד שלא נמצא.

לאחר קום המדינה, התנדבה יהודית למחלקת השכול במשרד הביטחון וטיפלה במסירות במשפחות שכולות. היא פעלה בהתנדבות גם במיח"א, מוסד לילדים קשי שמיעה ודיבור במשך 25 שנים, ותרמה כספים ברוחב לב להתיישבות ביהודה ושומרון.

ידה היתה פתוחה לעזרה לזולת. היתה אדם יוצא דופן.
יהודית נפטרה בג' בטבת תשנ"ח, 1 בינואר 1998 לאחר מחלה. הותירה אחריה בעל – אליהו, שלושה בנים ונכדים

הצטרפו לרשימת התפוצה