בעקבות "תכנית ה-40,000" של אברהם שטרן – יאיר

קרה לי כשהגעתי לפני מספר שנים, במסגרת תכנית 'מפגשי הנוער בפולין' לעיר אנדריכוב הנמצאת בדרום פולין במדרונות הרי הקרפטים. 

כרגיל במקרים כאלו, ניצלתי את שהותי במקום כדי להכיר את הישוב וסביבתו. סמוך לעיר יש שמורת טבע נפלאה ויצאתי לסייר בה.

השמורה כוללת יער מרשים, נופים מדהימים, מסלולי טיולים ואתרי נופש. במהלך סיור ביער הגעתי למבנה המשמש כיום כאכסניה לנופשים. כדרך שיגרה התעניינתי אצל צוות האכסניה על ההיסטוריה של המקום והאזור, ושמעתי מהם כי בעבר, לפני מלחמת העולם השנייה, היה שם מחנה אימונים של הצבא הפולני. 

אחד מעובדי המקום, ששמע שאני מתעניין בהיסטוריה, סיפר לי כי לפני כמה שבועות פורסמה בעיתון המקומי של אנדריכוב כתבה שבה שנאמר שבמחנה של הצבא הפולני הזה התאמנו לפני מלחמת העולם השנייה אנשים שהגיעו מארץ ישראל. שאלתי אותו "האם בכתבה צוין מי היו האנשים האלו?" והוא השיב: "נדמה לי שקראו להם קבוצת שטרן".

הדבר סיקרן אותי מאוד. אמנם ידעתי באופן כללי שתנועת בית״ר קיימה סוג של אימוני נשק בפולין לפני השואה, אבל לא ידעתי על שיתוף פעולה של האצ"ל, או במקרה זה של קבוצת שטרן - כלומר הלח"י, עם הצבא הפולני. כשחזרתי לארץ חקרתי והעמקתי בנושא.

התברר לי כי המידע ששמעתי באנדריכוב היה נכון (חוץ מהעובדה שהמשתתפים בקורס היו אנשי האצ״ל ולא אנשי ״קבוצת שטרן״ - הלח״י שבאותה תקופה טרם הוקם). 

אכן, באביב של שנת 1939 התקיים במחנה הצבאי הזה שליד אנדיכוב, שהיה בסיס של המודיעין הפולני, קורס קצינים ל-25 מפקדים של ארגון האצ"ל שבאו במיוחד מהארץ. הקורס, בהדרכת קצינים מהצבא הפולני (שהדריכו בו בלבוש אזרחי) נמשך ארבעה חודשים והיה רציני וברמה מקצועית גבוהה ביותר. הקורס היה סודי והוסתר אפילו מזאב ז'בוטינסקי! מנהיג התנועה הרויזיוניסטית (הסבר לכך אפשר לקרא במאמר המצורף בהמשך) 

מקום הפעילות נבחר משני טעמים: האחד, בגלל הדמיון הטופוגרפי להרי הגליל והשני, בגלל בידודו. 

ההרצאות בקורס היו בפולנית ותורגמו לעברית על-ידי הארץ ישראלים ששלטו בשפה זו. בנוסף, שני משתתפים רשמו וערכו את חומר הקורס, שהתפרסם לאחר מכן בחוברות ההדרכה של הארגון. עם סיום הקורס התקיימו בחינות הסמכה לקצונה. משלחת הבוחנים מנתה קצינים פולנים בכירים בראשות קצין בדרגת גנרל.

לבחינות ההסמכה לקצונה הגיע גם אברהם שטרן ("יאיר") שהיה בין יוזמי הקורס. שטרן גם נאם בסיום הקורס. תחילה נאם בפולנית ולאחר דברי תודה לפולנים והשווה את המלחמה של האצ"ל בבריטים למלחמת השחרור הפולנית. אחר כך עבר לעברית וגילה לנוכחים שהקורס הנו חלק מתכנית אסטרטגית של האצ"ל בסיוע של הצבא הפולני שמטרתה שחרור ארץ ישראל מידי הבריטים השולטים בארץ.

אברהם שטרן קרא לתכנית "תכנית הארבעים אלף". הרעיון, הוא סיפר להם, להכשיר בפולין 40,000 לוחמים יהודיים מפולין במסגרת קבוצות חשאיות שיאורגנו בתאים בכל רחבי פולין, ממשלת פולין תסייע בהכשרתם ותצייד אותם בנשק. לאחר שכל הכוח הזה יסיים את אימוניו הוא יעלה, בסיוע ממשלת פולין על עשרות אוניות מעפילים, יפליג לארץ ישראל. בארץ, לוחמי האצ"ל הישראלים ישתלטו בלילה אחד על החופים ועל הצירים המרכזיים ויאפשרו את נחיתת עשרות האוניות עם הלוחמים מפולין. לאחר התארגנות, שני הכוחות יחברו , ויצאו יחד למתקפת פתע נגד הצבא הבריטי.

אברהם שטרן סיפר לנוכחים כי חלק ממשתתפי הקורס יישארו בפולין כדי להשתתף בהדרכת הלוחמים ובאריזת הנשק הפולני והעברתו ארצה. הוא הודיע להם גם כי לאחר שחניכי הקורס יחזרו ארצה, תצא מהארץ קבוצה נוספת להרי הקרפטים לקורס קצינים שני.

חשוב לציין כי הרקע ל"תכנית הארבעים אלף" היה "מפגש האינטרסים" בין ממשלת פולין לבין התנועה הציונית וארגון האצ"ל שהתקיים באותה העת. ממשלת פולין, שהייתה מעוניינת מאוד בהגירת היהודים משטחה כדי לפתור את מה שהם כינו ״הבעיה היהודית״, התנגדה למדיניות הבריטית בעניין הגירת יהודים לארץ-ישראל ולחוצה על ממשלת בריטניה להתיר כניסת יהודים מפולין לארץ.

ההחלטה לעזור לאצ"ל במתן נשק, במקומות לאימונים ובהכשרת עשרות אלפי לוחמים יהודיים מפולין לפלוש לארץ ולהלחם בבריטים, הייתה מבחינתם ניסיון לשנות את התנאים המדיניים וליצור מציאות חדשה שתאפשר הגירת מליוני יהודים מפולין לארץ-ישראל.

ההמשך ידוע..... קורס הקצינים השני לא נערך מעולם ו"תכנית ארבעים האלף" נגוזה כי חודשיים לאחר סיום קורס הקצינים במחנה הצבאי שליד העיר אנדריכוב החלה מלחמת העולם השנייה .

עם פרוץ המלחמה הופסקה פעילות האצ"ל בפולין. וגם בארץ ארגון האצ״ל נפגע קשות כיוון שערב המלחמה נתפסו כל חברי מפקדת האצ"ל, כולל אברהם שטרן על ידי הבריטים והובאו למאסר. 

באצ"ל החל כידוע ויכוח בשאלה ״האם בגלל המלחמה צריך להפסיק את המאבק בבריטים?"

החלטתו של דוד רזיאל, מפקד האצ"ל, לתמוך בזאב ז'בוטינסקי ולהפסיק בזמן המלחמה את כל הפעילות הצבאית כנגד הבריטים ואף לסייע להם במלחמה נגד הנאצים, גרמה לשטרן, שראה בצעד זה בגידה בערכי הארגון, ליזום מרד בתוך המפקדה.

הפילוג לא איחר להגיע, ובאוגוסט 1940 פרש אברהם שטרן מהאצ"ל וייסד את "לוחמי חירות ישראל" (לח"י). בסופו של דבר, חלק ניכר מהנשק שסיפק הצבא הפולני הועבר לפני פרוץ המלחמה לידי האצ"ל בארץ באמצעות הטמנתו בתוך ארגזי מיטען של עולים לגליים מפולין ו"התגלגל" במלחמת העצמאות לצה"ל.

מבחינתנו, מדריכי פולין, סיפור ״תוכנית הארבעים אלף, במהלך ההדרכה בפולין, יכול לאפשר לעסוק , בין השאר, בנושאים הבאים:

א. במורכבות היחסים בין שלטונות פולין שלפני המלחמה לבין התנועה הציונית בכלל וארגון האצ"ל בפרט על בסיס האינטרסים המשותפים בסוגיית יהדות פולין באות העת.

ב. במשמעות הפרשה הזאת לנושא הקמת הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) בפולין, שלוש שנים מאוחר יותר לקראת מרד גטו וורשה והשלכותיה על חלקו של אצ״י בלחימה בגטו.

פרטים נוספים על הפרשה המרתקת הזו, הרקע ההיסטורי הכללי, הרקע הפנים ארגוני, עדויות אישיות של משתתפי הקורס, וכן מידע מעניין על מעורבותם של מנהיגי התקופה בנושא ביניהם: חיים ויצמן, זאב ז'בוטינסקי, דוד רזיאל, אברהם שטרן ומנחם בגין, ניתן לקרוא במאמרו של פרופ' יהודה לפידות "האצ"ל בפולין – לידתה של מחתרת" שפורסם בשנת תשס"ב באתר "דעת" / "אתר גטו וורשה", מכללת הרצוג בירושלים.

במצורף 
קישור למאמר של פרופ' יהודה לפידות: http://warsaw.daat.ac.il/haetsel.htm 

בסוף המאמר יש הפניה למקורות נוספים המאפשרים להעמיק בנושא – מומלץ לקרא.