שושן נסים – בן־אליהו

שם מלא: שושן נסים
כינוי בלח"י: בן אליהו
תאריך לידה: 1930
תאריך נפילה: 16.7.1948
ארץ ועיר לידה: תורכיה, איסטנבול

 

נסים נולד בשנת תר"ץ (1930) באיסטנבול (קושטא) אשר בתורכיה לאביו אליהו ולאמו רחל. סיים שם את לימודיו בבית ספר עממי.
בשנת 1943 ונסים בר מצווה, בעיצומה של מלחמת העולם השניה, כשכף המאזניים נוטה עדיין לצידו של הציר גרמניה–איטליה–יפן – נוטשת משפחת שושן את תורכיה הניטרלית, הבטוחה יחסית, ועולה לארץ ישראל, המאויימת עדיין מדרום מערב על ידי צבאותיו של המצביא הגרמני רומל. המשפחה מתיישבת בשכונת פרברים חדשה, יחסית, שכונת "התקווה", ליד תל אביב, הנמצאת בתחומה המוניציפלי של יפו הערבית.
שנתיים מאוחר יותר, מלחמת העולם השניה תמה ושלטונות המנדט הבריטי נחושים בהחלטתם להוציא לפועל את מדיניות "הספר הלבן" הידוע לשימצה. היישוב העברי המאורגן מצטרף, בעקבות הארגון הצבאי הלאומי, אל לוחמי חרות ישראל העקביים במלחמתם מזה חמש שנים בממשלה הבריטית. בין חברי לח"י הפעילים מצוי עתה גם נסים וכינויו במחתרת הוא "בן אליהו".

נסים בן ה־15 היה עסוק בעיסוקים השגרתיים של צעירי המחתרות, הפיץ והדביק כרוזים ועלוני מחתרת, כגון "המעש", עסק בעיקובים שונים, ועוד. שנתיים נוספות חלפו, ומלחמתם של נסים וחבריו נשאה פרי: שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל תם.

תכנית החלוקה לשתי מדינות, יהודית וערבית, כפי שהותוותה על ידי החלטת האו"ם מיום 29.11.1947, לא היתה, אמנם, משאת נפשם של אנשי לח"י, אך מי שיצא למלחמת חורמה נגדה היו הערבים תושבי הארץ, שהחלו בפרעות ובמעשי רצח כבר למחרת היום, ועם סיום המנדט והכרזת הקמת המדינה בה' באייר תש"ח (14.5.1948), פלשו גם שבעה צבאות של מדינות ערב להילחם ברכה הנולדת ולהשמידה.

נסים התגייס לצה"ל ימים ספורים אחרי ההתגייסות הקבוצתית של אנשי לח"י. עם זאת, מצא את דרכו אל חבריו בחטיבה 8, חטיבת השריון, שמפקדה היה האלוף יצחק שדה. הוא הוצב בגדוד הפשיטה הממוכן, גדוד הקומנדו 89 (אז 81) ושירת בפלוגה א', תחת פיקודו של דב – יעקב גרנק.

נסים היה בין ראשוני הנופלים של החטיבה, יחד עם חמישה מחבריו. ב"מבצע דני". בד' בתמוז תש"ח (11.7.1948), נפצע נסים בהתקפת נגד של הלגיון הערבי ומת מפצעיו חמישה ימים לאחר מכן, בט' בתמוז תש"ח (16.7.1948).
נסים הובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאית בבית העלמין נחלת יצחק שבתל אביב.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של משרד הבטחון