תעיזי שמואל – בן שלום

שם מלא: תעיזי שמואל
כינוי בלח"י: בן שלום
תאריך לידה: 1926
תאריך נפילה: 16.10.1948
ארץ ועיר לידה: תימן, עדן
 

שמואל נולד בשנת 1926 בעדן, תימן, לשלום וחנה תעיזי. בשנת 1929, בעת מאורעות תרפ"ט, עלה לארץ עם הוריו, שהשתכנו בתל־אביב בכרם התימנים. בגיל ארבע התחיל ללמוד ב"תלמוד תורה" בתל־אביב. המקום שימש בערבים אתר אימונים להגנה הלאומית ולאצ"ל בתקופתו הראשונה, ושימש רקע מתאים להתפתחות הרעיונית של רבים מבני הכרם ולנהירתם לשירות הלוחמים בשני ארגוני המחתרת הלאומיים במלחמת החרות נגד השלטון הזר.
שמואל היה תלמיד מצטיין, אך פטירת אביו והמצב הכלכלי הדחוק בבית אילצוהו להפסיק את לימודיו ולצאת לעבודה. הוא התמחה במקצוע המוזאיקה. האחריות הרבה לפרנסת המשפחה לא עצרו בעדו להצטרף ללח"י. כינויו היה "בן־שלום". שמואל השתתף בפעולות קרב רבות ומונה לאחראי על תא במחלקת הפעולות. הוא נודע כמי שניתן להטיל עליו כל משימה, יהיה הסיכון בה רב ככל שיהיה, הוא יבצעה בכל מאודו. נהג לומר לחבריו: "מה שאומרים לך לעשות למען קָרֵב את הגאולה – עשה, ואין זה חשוב אם בעיניך זה פרט קטן או גדול".
בביתו נטמן "סליק" נשק ותחמושת וחברי תָאוֹ היו באים אליו להתחמש לקראת יציאתם לפעולה. לפני יציאתם, היה נוהג להביט על כל אחד מבני משפחתו, בלי לומר דבר, כרוצה לשאת את זכרם בלבו. הוא שמר מפניהם בסוד את פרטי פעילותו במחתרת, אולם השמועות על תעוזתו בקרב היו מהלכות בכרם והגיעו גם אל המשפחה. שמואל היה ידיד אמת לחבריו בכנותו האישית ובאהבת הבריות.

בשנת 1947 נשא את אשתו, שרה הינדי. הריונה לא מנע ממנו להשתתף בהעברת אספקה ונשק ללוחמים בירושלים הנצורה ולקחת חלק בקרבות עליה. כן השתתף בלחימת לח"י בשפלה ובשרון נגד הערבים. במאי 1948 התגייס עם חטיבת לח"י לגדוד הפשיטה 89 ולחם בקרבות "מיבצע דני".

במיבצעי הדרום הגדולים לא הספיק להשתתף, שכן נהרג בשעת אימון גופני בראשית מיבצע יואב. בי"ג בתשרי תש"ט (16.10.1948) הובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאית של בית־העלמין בנחלת־יצחק. השאיר אשה ובת, שמואלה, שנולדה לאחר נפילתו.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של משרד הבטחון