קסלר צבי – יחיאל

שם מלא:קסלר צבי
כינוי בלח"י: יחיאל
תאריך לידה: 12.5.1924
תאריך נפילה: 26.12.1948
ארץ ועיר לידה: צ'כוסלובקיה
 

צבי נולד ב־ח' באייר תרפ"ד 12.5.1924 בעיירה קטנה בצ'כוסלובקיה לאביו יצחק ולאִמו יפה. ב־1933, בהיותו בן תשע, עלתה המשפחה ארצה וצבי נשלח ללמוד בכפר הנוער מאיר שפיה, על יד זכרון־יעקב. בעת מאורעות תרצ"ו–תרצ"ח גוייס להגנה והשתתף בשמירה על הישוב. לימים עזב את המוסד ועבר לתל־אביב כדי לסייע לאִמו שהיתה מטופלת בילדים, בפרנסת המשפחה. מאז נותקו היחסים בינו לבין ההגנה, שמלכתחילה היו מבוססים על מסגרת המוסד החינוכי. הוא עבד בכל עבודה מזדמנת ולא היה בררן. לא עבר זמן רב וצבי הצטרף למחתרת לח"י. הוא צורף למחלקת הפעולות (החטיבה הלוחמת), עבר קורס לנשק והשתלב בפעולות נגד הבריטים.
אחרי החלטת האומות המאוחדות ב־כ"ט בנובמבר 1947 על חלוקת הארץ לשתי מדינות, יהודית וערבית, החלו הערבים לתקוף את הישוב היהודי בכל רחבי הארץ. צבי השתתף בפעולות התגמול נגד הפורעים הערבים וההגנה על שכונות יהודיות מותקפות, כמו בתפר בין תל־אביב ליפו. חוליות לח"י היו תוקפות ומפוצצות עמדות ערביות מהן צלפו על תל־אביב. צבי השתתף כחבלן בהתקפה על אבו־כביר, בה נפצע קשה ברגלו. עם היווסד צה"ל, הוא התגייס יחד עם כל חבריו בלח"י וצורף לגדוד 89, הוא גדוד הפשיטה הממוכן, בפיקודו של משה דיין, בחטיבה 8.
צבי היה מפקד מחלקה בפלוגה א', שהיתה בפיקודו של דב (יעקב גרנק, הידוע בכינויו: הבלונדיני הגבוה). צבי נודע כאמיץ, נועז, החלטי ובעל רעיונות מקוריים. הוא הוליך את אנשיו לקרב והשתתף בכל קרבות גדוד הפשיטה.

צבי השתתף עם מחלקתו בהסתערות הפלוגה על עוג'ה־אל־חפיר ב־26.12.1948–כ"ד בכסלו תש"ט, התקפה בה נפלו דב וחברים נוספים. הזחל"ם של צבי נפגע ישירות מִפְצָצַת פיא"ט והוא ושלוֹשת אנשי צוותו, מצאו את מותם. הוא נקבר תחילה בחלוצה, אך הועבר לאחר־מכן למנוחת עולמים בבית־הקברות בנחלת־יצחק בתל־אביב.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של משרד הבטחון