עמיקם (ורהפטיג) הרצל – עמיקם

שם מלא: עמיקם (ורהפטיג) הרצל
כינוי בלח"י: עמיקם
תאריך לידה: 1918
תאריך פטירה: 12.7.1986
ארץ ועיר לידה: לטביה, לוצין
שנת הצטרפות ללח"י:
 

הרצל נולד בשנת 1918 בעיירה לוצין בלטביה לזלמן ולבלה. אביו, שותף במפעל עורות ונעלים, היה בעל דעות סוציאליסטיות ומרוחק מהציונות. הרצל למד בבית־ספר מקצועי ובגימנסיה העברית. בגיל 10 הצטרף לבית"ר בעקבות אחיו הבכור דוד, שלימים היה נציב בית"ר בלטביה. הרצל קשר את חייו בתנועה הלאומית ובמאבק להקמת מדינה עברית. בגיל 15 כבר היה מדריך. ב־1937 מונה מפקד קן בית"ר "מזרח" בריגה. הוא יצא להכשרה לקראת עליה, ויחד עם קבוצת מפקדים הקים תא מחתרתי ללימוד נשק. ב־1939 עלה ארצה באניה "נעמי יוליה", שנתפסה על־ידי הבריטים, והרצל, המכונה בפי כל "הרצקה", נעצר. עם שחרורו, הצטרף לפלוגת בית"ר בנס־ציונה ועד מהרה התמנה למפקד הפלוגה. במחצית 1940 עבר לפלוגת נחלת־יצחק, ליד ירושלים, שם גוייס לאצ"ל. בפילוג הצטרף ליאיר ובשל כך גורש מהפלוגה. הוא עבר לרחובות, שם נעצר ב־17.3.1941, נכלא במחנה המעצר מיזרע ואחר־כך בלטרון.

הרצל היה אחראי על הצריף ממנו נחפרה מנהרה, דרכה ברח עם 19 מחבריו ב־1.11.1943. הוא נרתם לעבודת המחתרת, יצא לחיפה, לגליל התחתון ולעמק, לארגן ולהרחיב את שורות לח"י. עם שובו לתל־אביב, עסק בקשר עם אוהדים ונוער ובהסברה. ב־1945 נשלח לחו"ל, ישב באיטליה ותיכנן פעולות נגד הבריטים. ב־1946 עבר לצרפת, תיכנן פעולות, ונעצר על־ידי הצרפתים. מששוחרר שב לאיטליה והתרכז ברכישת נשק. עם הכרזת המדינה, שב ארצה, התגייס לחטיבה 8, גדוד 89, לִפלוגתו של "דב הבלונדיני", והשתתף בכל קרבות הגדוד, ממיבצע דני וכלה במיבצע "עין" וגירוש המצרים ב־1949. השתתף ביסוד מפלגת "הלוחמים". הוא נמנה עם מייסדי קיבוץ נוה־יאיר. 

ב־1950 הרצל נשא לאִשה את דינה גרשון, ילידת בולגריה. לאחר המלחמה עבד ב"רסקו" וב"סיקו", בעסקי בנייה. ב־1956 גוייס למערכת הבטחון של המדינה ושירת עד 1972 בצרפת ובדרום אמריקה. לימים נשלח לברית־המועצות. לאחר שהשתחרר מפעילות הבטחון, עבד בחברת בנייה ובמשרד הקליטה, בו אירגן סמינרים לעולים חדשים. התמזגו בו תכונות של אנושיות, להט ומסירות ללא גבול לרעיון המדינה העברית. היה לוחם בלתי נלאה.
הרצקה נפטר ב־1.7.1986–כ"ד בסיון תשמ"ו. נטמן בחלקת לח"י בחולון.
הניח אִשה ושלושה בנים.