סימן־טוב יצחק

שם מלא: סימן־טוב יצחק
תאריך לידה: 1918
תאריך נפילה: ז' בחשוון תש"ד
ארץ ועיר לידה: פרס

 

יצחק נולד בשנת 1918, בן בכור להוריו גבריאל ושרה, אשר עלו מפרס ב־.1919 בהגיעם ארצה גרו בירושלים מיספר שנים ולאחר־מכן עברו לגור בתל־אביב.
יצחק היה פעיל בתנועת "הצופים" והיה מפקדם של כ־200 חניכים. כמו־כן היה פעיל באצ"ל, ולאחר הפילוג התגייס ללח"י.
מספרת אשתו כוכבה: "יצחק ואני גרנו בשכנות וכך הכרתיו. נישאנו בשנת 1940 ועברנו לגור בתל־אביב. במשך היום עבד יצחק במוסך של עיריית תל־אביב ובלילות יצא עם חבריו לפעולות. לאחר תקופת־מה עברנו לרחוב הגדוד העברי, ושם היה יצחק מדריך חברים חדשים בנשק וחבלה. תמיד מצוי היה שומר לפני הבית על־מנת להזהיר, במקרה והאנגלים יתקרבו.
"יצחק קיבל תפקיד לשמור על יהושע זטלר, שהיה מפקד אזור תל־אביב. יהושע עבר לגור איתנו בביתנו החדש. בימי שני ורביעי היו מתקיימות בביתנו ישיבות ליליות בהשתתפות יאיר וחבריו. לילה אחד הפתיעו אותנו האנגלים. יהושע התחבא בארון המטבח, אבל האנגלים מצאו אותו ונשארו בביתנו, כדי לערוך חיפוש. באותו יום עצרו האנגלים את יצחק בעלי, את אחיו אברהם, את יהושע זטלר ועוד כשמונה חברים. לפני שיהושע נעצר, הוא העביר אלי מסמכים סודיים וביקש ממני להשמידם. החבאתי את המסמכים על גופי והאנגלים ביקשו מבעלת הדירה לבצע חיפוש מדוקדק. ידעתי שהיא עלולה למצוא את המסמכים עלי, וביקשתי ממנה שתמסור לאנגלים שלא מצאה כלום. ואכן כך עשתה.
"יצחק נלקח לבית־הסוהר ביפו. הייתי מבקרת אצלו בכל יום והוא היה מבקש ממני להעביר הודעות ומכתבים לחבריו. הקצין וילקינס, שהיה בין האנגלים שחיפשו בביתנו, היה חוקר אותי ומנסה לדלות ממני פרטים על חבריו של בעלי. באחת החקירות שאל אותי, אם אני רוצה שישחרר את בעלי מהכלא, ותמורת זה ביקש שאזהה בתמונות את חברי בעלי. כמובן שסירבתי.
לאחר כחודש ימים העבירו את יצחק מבית־הסוהר ביפו לבית־הסוהר במיזרע ומשם ללטרון. הביקורים היו אחת לשבועיים והייתי לוקחת אתי את בִתנו שרה לבקר אצל אביה. עם בריחת העשרים מלטרון, היה גם יצחק ביניהם. בחפירת המנהרה הביא תועלת רבה כמכונאי וכחשמלאי רכב. הוא היה הנהג של הבורחים.
ביום שני, ז' בחשוון תש"ד, נהרג יצחק מיריות האנגלים, שגילו אותו ליד רעננה. הוא נלקח לבית־חולים דונולו ביפו ושם נקבע מותו. הובא לקבורה בבית־העלמין בנחלת יצחק.
"נשארתי אלמנה עם ילדה קטנה והייתי צריכה להתמודד עם קשיי פרנסה וקשיים רבים אחרים".

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של משרד הבטחון