מנשה רפאל

שם מלא: מנשה רפאל
תאריך לידה: 1.2.1926
תאריך נפילה: 26.7.1948
ארץ ועיר לידה: גרמניה
 

רפאל נולד ב־1.2.1926 בגרמניה כפטר רפאל לאִמו גוצ'ה ולאביו קורט מנשה, עורך־דין מכובד בעירו וציוני ותיק. המשפחה עלתה ארצה בשנת 1933 עם העלייה הגדולה של יהודי גרמניה, בעקבות עליית היטלר לשלטון. משפחת מנשה השתקעה בירושלים. כעולים רבים אחרים בעלי מעמד מכובד בחוץ לארץ, התקשה אביו להסתגל לתנאים החדשים בארץ וכעבור כמה שנים נפטר.
כשרפאל היה ילד קטן, חלה במחלת שיתוק ילדים. אמנם התגבר על מחלתו ונרפא, אך המחלה השאירה בו סימנים גופניים שהִקשו על תיפקודו בחיי יום יום. הוא היה נער ערני ומוכשר. היו לו נטיות חזקות לספרות וכבר מגיל 12 החל לכתוב בביטאונים שונים בארץ ובחו"ל. בין היתר כתב בעיתון היומי "פלסטיין פוסט", בשפה האנגלית, בו פרסם את יצירתו הספרותית הראשונה, והוא עדיין לא הגיע למצוות.

למד בגימנסיה "סוקולוב" ולאחר שסיים את לימודיו החל לעבוד בפקידות. הוא השתתף בקביעות בעיתונות, כתב מחזות וערך תסכיתים ברדיו, ואף כתב ביקורת ספרים. צרור פליטונים הומוריסטיים שלו הופיע כחוברת מיוחדת, "חיוכים", בשנת 1946.

בשנת 1947 הצטרף ללח"י, ומוּנה לכתב העיתון הגלוי של לח"י "מברק" בירושלים, במחנה "דרור" בטלביה. עסק במחלקת חינוך, בכתיבה ובקשרים עם עיתונאים והיה קריין ברדיו החשאי של לח"י. באותה שנה נשא לאִשה את שושנה לבית ששון וב־25.5.1948 נולד בנם בכורם עמוס.

בראשית ההפוגה השניה, ביום 26.7.1948, כ' בתמוז תש"ח, בעת סיור עם קבוצת עיתונאים וכתבים בשטח, נפגע רפאל מכדור שנורה לעבר הקבוצה על־ידי צלף מעל חומת העיר ונהרג בו במקום. תחילה נקבר בסנהדריה בירושלים, אך ב־8.11.1951, ט' בחשון תשי"ב, הועבר למנוחת עולמים בבית־הקברות הצבאי בהר הרצל.

הניח אשה ותינוק בן חודשיים.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של משרד הבטחון