שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: לסר דן

כינוי בלח״י: רפי

תאריך לידה: 2.9.1928

תאריך פטירה: 5.3.09

דן נולד ב־2 בספטמבר 1928 בעיר ברלין גרמניה לאביו מכס ולאמו חנה. אביו היה בעל חנות למוצרי טקסטיל ואמו התמסרה לטיפול במשפחה. עד שנת 1939 למד דן בבית־ספר יהודי בברלין ברחוב קלופשטוק. בחודש דצמבר 1939 עלה לארץ־ישראל במסגרת עליית הנוער עם סרטיפיקאט (ויזה) שקרובי משפחתו אשר חיו כבר בארץ הצליחו להשיג אצל שלטונות המנדט הבריטים. הוריו לא הצליחו לצאת מגרמניה כדי לעלות ארצה ונלקחו למחנות ההסגר וההשמדה, שם ניספו בשנת .1945

לאחר עלייתו ארצה, למד דן בגימנסיה “בן־יהודה” בתל־אביב ומורו היה ד”ר ישראל שייב, הוא “אלדד”, חבר מרכז לח”י.
בהיותו בן 17, התגייס דן למשטרת הישובים העברים ושירת שנה בקיבוץ חולדה.

בגיל 18 התגייס ללח”י. הוא פעל תחת פיקודו של אנשל שפילמן (אריה) ועסק בעיקר בתקשורת. במשך הזמן היה כל־כך עמוס בעבודה שלא התאפשר לו לעבוד לפרנסתו ולכן קיבל מהמחתרת דמי כלכלה לקיומו (תקציב בלשון אותם ימים).

בשנת 1948 התגייס לצה”ל יחד עם כל חבריו למחתרת (לאחר המסדר בשייח־מוניס) וצורף, כמו רבים מחבריו, לגדוד 82 בחטיבה .8 הוא הוצב בפלוגה ג’ בתור מפעיל מקלע כבד “בזה”. השתתף במיבצע דני, בעוג’ה אל חפיר. לאחר הקרבות מוּנה לתפקיד סמל תרבות גדודי.

בשנת 1952 נשא לאִשה את מלכה לבית פטולין ולזוג נולדו שני בנים, מוטי ושי ונכדות. באותה שנה התקבל לעבודה בדואר הנדסה בתל־אביב, בו עבד עד פרישתו לגימלאות.

הצטרפו לרשימת התפוצה