לונץ מנחם – אלעזר

שם מלא: לונץ מנחם
כינוי בלח"י: אלעזר
תאריך לידה: 11.9.1923
תאריך נפילה: 6.4.1944
ארץ ועיר לידה: ישראל, יבנאל
 

מנחם נולד בא' בתשרי תרפ"ד 11.9.1923 במושבה יבנאל לאִמו, המורה בת־שבע חבס, ולאביו, דב, שניהם צאצאים למשפחות רבנים ידועי שם: רש"י, הגאון מווילנה, ועוד. בית הוריו היה ספוג תרבות יהודית, עברית ומסורתית, שערכי היסוד בו היו הלימודים, ההומאניזם, אהבת ארץ־ישראל ועם ישראל, השפה העברית ועבודת האדמה כשליחות. בראשית שנותיו, למד מנחם בבית־הספר היסודי ביבניאל. בהיותו בן תשע, עברה המשפחה באופן זמני לחיפה, שם למד בבית־הספר הדתי "נצח ישראל". לאחר סיימו את בית־הספר היסודי, המשיך בלימודיו וגמר בהצטיינות את הסמינר למורים "מזרחי" בירושלים.
מנחם היה נער מחונן, תלמיד מצטיין בכל: במדעים ובמוסיקה, אהב יופי ונוף. היה עלם תמיר ויפה תואר. כוונתו היתה להמשיך וללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, אך נאלץ להקדיש שנה למשק החקלאי המשפחתי, כי אביו חלה ואילו אחיו הבכור, יוסף, התגייס לצבא הבריטי.

בשנת 1943 גוייס מנחם לשורות לח"י ובחר לעצמו את הכינוי "אלעזר", על שם אלעזר בן יאיר. משום־מה קראו לו חבריו אליעזר. כשברחו עשרים חברי לח"י ממחנה המעצר בלטרון, החביא מנחם שניים מהם בביתו ביבנאל. ביום שבת ח' בניסן תש"ד (1944) הובא לביתו שבתאי דרוקר (ציון), חבר לח"י שנפצע בירכו תוך חילופי אש עם שוטרים בריטים בחיפה. מנחם הזעיק את רופא המושבה, שהגיע למקום וטיפל בשבתאי במסירות רבה עד להחלמתו בתוך כמה ימים. ביום 6.4.1944, כאשר עמד ציון לעזוב את המושבה ולחזור לחיפה, התגלה דבר הימצאו בבית לונץ לשלטונות הבריטים כתוצאה מהלשנה. כוח צבא ומשטרה בריטי חזק הקיף את המושבה. יחידה אחרת שמה מצור על ביתו של מנחם. 

מוכתר המושבה קרא אליו את מנחם ודרש ממנו להסגיר את חברו הפצוע. מנחם סרב, חזר לביתו והצטרף אל חברו. הכוח פתח באש אוטומטית חזקה על הבית. מנחם ו'ציון' השיבו אש מאקדוחיהם עד שתחמושתם אזלה. לא היה להם כל סיכוי נגד כוח שעלה עליהם בעוצמתו. כל אחד מהם הותיר את הכדור האחרון לעצמו כדי לא ליפול בידי האויב.

בתחקיר שנעשה בחברה קדישא, נמצאה פגיעת כדור בפיו של כל אחד מהם. מנחם היה בן ךְ20 בנופלו ב־י"ג בניסן תש"ד–.6.4.1944 הוא נטמן בבית־העלמין ביבנאל בחלקת הקבר של משפחת לונץ.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של משרד הבטחון