שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: כהן רחל לבית מגריזו    

כינוי בלח״י: נורית

תאריך לידה: 1926

תאריך פטירה: 21.6.2005

רחל נולדה בשנת 1926 בעיר סלוניקי ביוון לאמה מטילדה ולאביה דוד מגריזו. בראשית שנות ה־30 החלה ביוון התעוררות התנועה הלאומית היוונית שהביאה בעקבותיה גם פעילות אנטי יהודית. כתוצאה מכך החליטה המשפחה לעלות לארץ ישראל. הם הגיעו ארצה בשנת 1933 כשרחל היתה בת שבע. הם מצאו מגורים ביפו ורחל למדה בבית ספר אליאנס, תחילה ביפו ואחר בתל אביב. היא המשיכה את לימודיה בתיכון “גאולה” ובגימנסיה “גורדון”, בה עברה את בחינות הבגרות וכן גם בחינת Matriculation, שאיפשרה כניסה לאוניברסיטאות בחוץ לארץ. רחל המשיכה בלימודי המשפטים ובשנת 1952 קיבלה תואר עורכת דין.

בתקופת לימודיה בכיתות הגבוהות של בית הספר התיכון, גוייסה רחל להגנה, כתלמידים רבים אחרים. ואולם, לאור ההתפתחויות המדיניות בעולם והאירועים בארץ באותה תקופה, הגיעה למסקנה שעליה להשתתף במלחמת המחתרת נגד הבריטים ומצאה את דרכה ללח”י. בתחילה הועסקה בגיוס חברים חדשים למחתרת. מאמץ מיוחד הושקע בניסיונות לגייס סטודנטים מהטכניון בחיפה. עיסוק זה היה מן המסוכנים, כי חייב להיחשף בפני אנשים זרים שתגובתם לא היתה צפוייה מראש, ושיכלו לטמון לגייס מלכודת לקראת הפגישה השניה. תפקידה הבא היה בהדרכת נוער, צעירים שזה עתה גוייסו למחתרת. בתקופה האחרונה אירגנה פגישות בין ראשי לח”י לבין עיתונאי חוץ וגם שימשה להם כמתורגמנית, כדי שדעות התנועה יופצו ברחבי העולם.

כשחברי לח”י התגייסו לצה”ל, היא שוחררה מגיוס, עם אנשי לח”י נוספים, שיועדו להקמת מפלגה פוליטית ותנועת נוער. לאחר שמתווך האו”ם, הרוזן השוודי ברנדוט, הוצא להורג בירושלים על ידי קבוצה מאנשי לח”י, נשלחה רחל על ידי יצחק שמיר לקפריסין ועבדה במחנות המעפילים בניסיון ליצור קשר עם אלה מביניהם המקורבים לאידיאולוגיה של לח”י.

בשנת 1951 נישאה לחבר לח”י בן־ציון כהן (שכינויו במחתרת היו יהונתן וברק). לזוג נולדו שלוש בנות ונכדים. רחל עבדה כעורכת דין במשרדם בתל אביב.

רחל נפטרה בי”ד בסיוון תשס”ה – 21 ביוני 2005 והיא קבורה בבית העלמין בקריית שאול.

הצטרפו לרשימת התפוצה