יפין שלמה – אלחנן

שם מלא: יפין שלמה
כינוי בלח"י: אלחנן
תאריך לידה: 1926
ארץ ועיר לידה: ישראל, זכרון יעקב
שנת הצטרפות ללח"י: 1941
 

שלמה נולד להוריו, נעמי ויוסף, ב־1926 בזכרון־יעקב. הוריו הגיעו לארץ כתינוקות, עם הוריהם, מתימן וגרו בשכונת התימנים בזכרון־יעקב. אביו עבד בפיק"א, ביבוש ביצות כברה, ואחר־כך בחקלאות. אִמו היתה טבחית ראשית בבית־דניאל.
המשפחה היתה מסורתית לאומית. שלמה היה הבכור בין ארבעת ילדי המשפחה. הוא למד בבית־הספר העממי בזכרון־יעקב. עם סיום לימודיו, בגיל 14, יצא לעבודה בחקלאות ואחר ביקב, כדי לעזור בפרנסת המשפחה.
היה חבר המכבי הצעיר ומשם גוייס להגנה. בגיל 15 הצטרף ללח"י עם צעירים אחרים. בזכרון לא היתה שנאה בין המחתרות הצעירות והן חיו בשלום. בלח"י השתתף בהדבקת כרוזים, בהפצת חומר ובתצפיות. מאוחר יותר השתתף בהטמנת מוקשים באיזור זכרון, פיצוץ מסילת־ברזל ופגיעה בכבלי טלפונים. השתתף בקורסים של לח"י בפתח־תקוה (בשעריה).
להוריו נודע על פעילותו בלח"י לאחר שחלה בקדחת המערות, בעיקבות אימונים במערה הסמוכה לטחנת הקמח, אך הם לא הפריעו לו בפעילותו. ב"שבת השחורה" יצא יחד עם חברי ההגנה להגן על קיבוץ גבעת־חיים, שם נאסר וישב כחצי שנה בלטרון. באפריל 1948 יצא ביוזמת ההגנה להתגבשות גיוס בקיבוץ המעפיל, מאוחר יותר התגייס בשייח מוניס עם חברי לח"י לגדוד 82 בדרגת סמל. הוא השתתף בכל קרבות הגדוד בפלוגה ג', בכיבוש שדה־התעופה לוד והכפרים באיזור, בפריצה לנגב, כיבוש באר־שבע, אשקלון, משטרת עירק סואידן, ניצנה ואל־עריש. השתחרר מצה"ל כעבור שתי שנות שירות, בהן השתתף במלחמות ישראל.

את חנה כהן אשתו הכיר כשהגיעה עם משפחתה לזכרון בתקופת מלחמת השיחרור, לאחר פִּינוּיים ממנחמיה. חנה ושלמה נישאו ב־.1951 אחרי שיחרורו מצה"ל, עבד זמן קצר ביקב ואחר הצטרף לראשוני המתיישבים במושב תלמי־אליעזר, שם הקים משק מטעים ופרות. שלמה וחנה עבדו קשה מאד. להשלמת פרנסה יצא שלמה בתקופת החורף לעבודה בקטיף.

בשנת 1967 התגייס למשמר הגבול ושירת כ־20 שנה בכל תפקידי החיל, עד צאתו לגימלאות. לחנה ושלמה שלושה ילדים, שתי בנות ובן ונכדים. את משקו העביר לבנו גדי ואילו הוא ואשתו עברו לגור בחדרה.