שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: זמיר רוני לבית בורשטיין

תאריך לידה: 25/05/1910

תאריך פטירה: 25/08/2002

רוני נולדה ב־25.5.1910 בקונסטנטינובקה שבאוקראינה להוריה מרדכי ויפה בורשטיין. היו להם עוד שני בנים: נפתלי ונחמיה. מגיל שש למדה רוני מוסיקה. האוירה היתה ציונית והילדים למדו עברית באופן פרטי. הסב, מנחם בורשטיין, ורעייתו עלו ארצה עוד ב־.1913 משפחתה עלתה ב־1923 בחוסר כל, לאחר שרכושה אבד במהפכה, והתיישבה בירושלים. לכשסיימה רוני את התיכון, נרשמה לאוניברסיטה על הר הצופים, שם הכירה את אברהם שטרן, וידידותם הפכה אהבה עמוקה. יאיר הגיע ארצה בגפו ורוני קירבה אותו אל משפחתה. אִמה כמו אימצה אותו לבן. כעבור שנתיים, ב־1929, נסעה רוני לווינה, שם התקבלה לקונסרבטוריון, אהבתם נמשכה בהתכתבות. יאיר, שהצטיין בלימודיו וזכה לפרסים, נשלח על־ידי האוניברסיטה לפירנצה ללימודי דוקטורט, כדי שיחזור לירושלים כמרצה. רוני סיימה את לימודיה
ב־.1932 בינתיים כבר התוודעה לפעילותו המחתרתית של יאיר. הם החליטו להתחתן לכשיאיר יחזור, אולם הוא נשלח לשיחות עם ממשלת פולין.

ב־1935 נסעה רוני אל יאיר לפולין. שם הודיע לה שעליהם להיפרד: “את יקרה לי מאוד ואינני רוצה להרוס את חייך”, אמר והסביר כי בגלל עיסוקיו הוא עלול להיאסר ואף להיהרג. רוני הנדהמת חזרה ארצה והתוודתה על כך רק בפני ידידם המשותף, דוד רזיאל, שזימן אותם יחד וב־31.1.1936 התחתנו.

כשלוש שנים חיו בשקט יחסי. רוני עסקה במוסיקה ויאיר בענייני הארגון. ב־1939, לאחר פרסום הספר הלבן, נאסר רזיאל ויאיר החליפו. כשפרצה מלחמת העולם, נאסר יאיר עם כל חברי המפקדה והועבר ממקום מאסר אחד למשנהו ורוני נאלצה להיטלטל ממקום למקום כדי לבַקרו.

כעבור שנה שוחרר יאיר, אך אז כבר חל הפילוג, ותמונותיו התנוססו בראש חוצות. הזוג ירד למחתרת. רוני שכרה עבורו חדר עם כניסה נפרדת, בשם בדוי. היא עצמה התגוררה אצל הוריה ובאה אליו רק בערב שבת, בחשכה, ועזבה במוצאי־שבת. חיפושי המשטרה התעצמו ויאיר נאלץ לנדוד בין ידידים, ואַחַר למקלטים. חיי נישואיהם נמשכו ברחובות תל־אביב לשעה חטופה בחשכה. יאיר, שחש כי סופו קרב, אמר לרוני שהיה רוצה שיהיה לה ילד למזכרת ממנו. בשמעה את דבריו, ידעה שתלד ילד ללא אב. על מותו של יאיר שמעה ברדיו. ששה חודשים לאחר מותו ילדה את בנם יאיר.
במדינת ישראל המשיכה במקצוע המוסיקה. נישאה שנית לדב זמיר.
לרוני גם בת מבעלה השני .

רוני נפטרה ביום י”ז באלול תשס”ב, 25 באוגוסט 2002 והובאה למנוחות בבית העלמין שיכון ותיקים בנתניה.

הצטרפו לרשימת התפוצה