שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: זילבר לאה לבית לוי

כינוי בלח״י: אביבה הקטנה

תאריך לידה: 29.7.1930

תאריך פטירה: 4.12.2017 

לאה נולדה בירושלים לאִמה שרה לבית מלומד ולאביה זרח לוי (הלוי), בת אמצעית למשפחה מסורתית. אביה היה יליד העיר העתיקה, בן למשפחה שהגיעה ארצה מאוקראינה. הוא שירת בגדוד העברי הראשון במסגרת הצבא הבריטי ונקרא בפי כל “המשורר הפחח”. אִמה, שהיתה עקרת בית, גם  היתה ילידת ירושלים, נצר למשפחה ירושלמית ותיקה ששורשיה באודסה. למשפחתה של לאה היתה חנות לכלי בית ופחחות. סבה של לאה, יעקב, היה מראשוני הרוקחים בירושלים ונודע בתרופות שרקח.

לאה למדה בבית ספר של “המזרחי”, “רוחמה”, ואחר כך בתיכון ערב והיתה חברה בתנועת הנוער “בני עקיבא”. בהשפעת בת דודתה, שרה פלאי (מלומד), התגייסה ללח”י בשנת 1947, השתתפה בקורס אידאולוגי בתל אביב ועסקה בפעילות מחתרתית דוגמת הדבקת כרוזים והדרכת תא נוער על תולדות התנועה. כן שירתה במחסן נשק במחנה “דרור” בירושלים. בזמן רצח ברנדוט, נעצרה ונשלחה לכלא ביפו, ממנו ברחה עם מספר חברים. הם נתפסו והועברו לכלא עכו.

עם מתן החנינה, התגייסה לצה”ל ושירתה בירושלים במחנה “שנלר”. עם שחרורה מצה”ל החלה לעבוד במשרד האוצר כמזכירה. התמידה בעיסוקה במשך 16 שנים. בערבים השתתפה בחוגים של “האוניברסיטה העממית” ושמעה הרצאות בספרות, לשון והיסטוריה.

בשנת 1966 נישאה למשה, עובד “בזק”. להם שני בנים. המשפחה גרה בבת ים ומשם עברה לחולון.

לאחר נישואיה עבדה לאה בביתה בעבודות פקידות שונות עבור משרד הביטחון.

לאה נפטרה ב- 4.12.2017 והיא קבורה בבית העלמין ירקון.

הצטרפו לרשימת התפוצה