שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: ורקשטל פרידה לבית ברלין

כינוי בלח״י: ברוריה

תאריך לידה: 3.11.1921

פרידה נולדה ב־3.11.1921 בוילנה שבפולין – בת יחידה לזליג ואדלה ברלין. אביה היה יהודי שוחר תרבות ושומר מסורת, אשר היה שותף בבעלות על הבנק המשפחתי.
פרידה רכשה את השכלתה בבי”ס פולני. בגיל 12 הצטרפה לתנועת הנוער הרויזיוניסטית “מסדה”, בניגוד לרצונו של אביה.
היא המשיכה את לימודיה בגימנסיה היהודית ובפקולטה לביולוגיה באוניברסיטה.
בשנת 1939 פולשת רוסיה לוילנה, ופרידה מצאה את עצמה תחת השלטון הקומוניסטי. אביה איבד את הבנק לשלטונות וצורף לרשימת “אויבי העם”.
בשנת 1941 פולשים הנאצים לוילנה, ואביה של פרידה נשלח למוות. פרידה ואמה החולה נשארות לבדן עד ספטמבר אותה שנה, אז נשלחו לגטו. בגטו נופל נטל הפרנסה עליה, והיא נעזרת בידידים פולנים מחוץ לגטו בכדי לשרוד.
בספטמבר 1943, במהלך חיסול גטו וילנה, נשלחה אמה למותה בהינף ידו של חייל נאצי, ופרידה נשלחה למחנה העבודה של מחנה הריכוז בריגה. משם הועברה בין 12 מחנות עבודה שונים במשך שנתיים, עד שלבסוף שוחררה ע”י הצבא האמריקני ממחנה דכאו, במאי .1945
במינכן הצליחה ליצור קשר עם הבריגדה היהודית ועזרה בהעלאת ילדים פליטים לארץ. קרובי משפחה ממקסיקו שלחו לה ויזה לאוסטרליה ולמקסיקו, אך בשל חינוכה הציוני ואהבת הארץ בחרה פרידה לעלות לארץ ישראל. בברצלונה היא עלתה על אוניית מסע כנוסעת סמויה, עד א”י. כשהגיעה רצתה פרידה להלחם באויב הבריטי אשר למרות השואה מנע מהיהודים לחזור לארצם, ולכן הצטרפה לארגון הקיצוני ביותר – הלח”י. היא עברה קורס נשק והשתתפה בפעולות מיבצעיות שונות, ביניהן פעולות החרמה בבנק “ברקליס”, הפשיטה על מחנה הכלניות ברח’ הירקון בת”א, ולבסוף בהתקפה על בתי המלאכה בחיפה, .1946
בפעולה זו נהרגו 11 לוחמים, ופרידה נתפסה יחד עם 19 לוחמים ו־3 לוחמות נוספות. היא נידונה עם שאר חבריה למאסר עולם, נותחה בידה וישבה בבית הסוהר בבית־לחם. במהלך ריצוי עונשה עסקה בטיפול בפצועות קשה, וכן למדה עברית. בדצמבר 1947 הועברה עם אסירות נוספות לכלא עתלית, שם פגשה את גבריאל, שעתיד להיות בעלה. ב־5.5.1948 ברחה יחד עם שלוש בנות לח”י מבית המעצר בפתח תקווה, ירדה למחתרת, והתחילה לעבוד בעיתון “המברק”. עם הקמת המדינה התגייסה לצה”ל ושירתה יחד עם גבריאל בגדוד 82 של חטיבה .8 הזוג נישא ב־1.10.1948, בחתונה הצבאית הראשונה בתולדות ישראל. היא הועברה לחיל הרפואה שם עסקה ברפואה מונעת. לאחר שחרורה עבדה כמנהלת חשבונות ולמדה ציור ופיסול. לפרידה שני ילדים ונכדים.

הצטרפו לרשימת התפוצה