הלבר מרדכי נסים – יהושע

שם מלא: הלבר מרדכי נסים
כינוי בלח"י: יהושע
תאריך לידה: דצמבר 1927
תאריך נפילה: 15.5.1948
ארץ ועיר לידה: ישראל, ירושלים

 

מרדכי נסים נולד בירושלים בכסלו תרפ"ח (דצמבר 1927) לאביו אליהו ולאמו שרה. למד בבית ספר תיכון ורכש לעצמו גם השכלה תורנית. הוא היה חבר בתנועת "השומר הצעיר" והשתלם בסמינריון לפועלים של ה"הסתדרות". עבד בפקידות.
עם פרוץ המאורעות התגייס לליווּי שיירות, אלא שהמהפכנות שהיתה טבועה בו חזקה היתה מכדי להסתגל לפשרנות ולחוסר האונים של ההנהגה, במיוחד בירושלים.
דרכו להבא הביאה אותו לשורות לח"י, בה נודע בכינויו "יהושע". בקרב לוחמי חרות ישראל מצא כר נרחב לאהבת המולדת שפיעמה בו. מן המכתבים ששלח להוריו מתברר כי געגועיו למשפחה ומסירותו להוריו היו עזים ביותר.

עם צאת הבריטים מירושלים ביום ו', ה' באייר תש"ח (14.5.1948), הסתער הלח"י על רובעי העיר שננטשו והשתלט, בין היתר, על בניין בנק ברקליס, על בית "אגודת התנ"ך", על בניין הדואר הישן ועל מלון פאסט.

למחרת, בבוקר השבת, כבשו לוחמי לח"י את מתחם ה"נוטרדם" מידי הערבים שהשתלטו עליו תחילה וצלפו ממנו אל עבר הרחבה והגן הציבורי שבין בנק ברקליס למלון פאסט.
מתחם נוטרדם מורכב היה משני חלקים. הבניין הראשי, בניין בית־החולים, ניצב בצידו המערבי של רח' סנט לואיס – היום רח' הצנחנים – ואילו ממזרח לרחוב, צמוד לחומה ובקרבת השער החדש, מצוי היה ה"נוטרדם דה סקר־קר" המנזר של האחיות. במהלך הקרבות נהרס בניין זה עד היסוד.

גגו השטוח של בניין זה קיבל את הכינוי "גג המוות", שכן שניים מארבעת הרוגי אותו יום קרבות וכן רוב הפצועים – עליו נפגעו. הגג שלט על סמטאות העיר העתיקה הסמוכות, ובתחילת המערכה פגעו הלוחמים במספר רב של חיילים עיראקיים שהגיעו לעיר כמתנדבים – אך הוא נשלט, לעומת זאת, היטב מן הבניינים הגבוהים ממנו מעבר מזה של החומה – לשם עלו בהמשך לוחמים ערבים ושטפו באישם את הגג.

שרוע על "גג המוות" ובידיו ה"ברן" המכוון אל סמטאות העיר העתיקה נפל מרדכי נסים הלבר, הוא יהושע. למחרת, בז' באייר תש"ח (16.5.1948), הובא לקבורה בבית־העלמין הזמני סנהדריה. ביום ט"ז בחשון תשי"ב (15.11.1951) הועבר למנוחת עולמים בבית־הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של משרד הבטחון