הוך משה – רֶבַּלֶה

שם מלא: הוך משה
כינוי בלח"י: רֶבַּלֶה
תאריך לידה: 23.8.1923
תאריך נפילה: 23.12.1948
ארץ ועיר לידה: פולין, לבוב

 

משה נולד ב־ י"א באלול תרפ"ג, 23 באוגוסט 1923 בעיר לבוב בפולין לאלכסנדר ולמרים הוך. למד בבית־ספר פולני, אך אחרי הצהרים למד גם בבית־ספר 'תרבות'. המשפחה עלתה ארצה עם שלושת ילדיה: שאול, משה ורבקה, בחודש מרס 1934, והשתקעה בחיפה, בה נולד בנם הצעיר: אשר. המשפחה היתה מסורתית. משה למד בבית־הספר 'נצח־ישראל'. משסיים, המשיך בלימודים אקסטרניים לבחינות בגרות. עד מהרה הצטרף לבית"ר. חיפה היתה עיר 'אדומה' והבית"רים סבלו מהתנכלויות: היציאה לרחוב במדי בית"ר היתה כרוכה בסכנה גופנית. מאחר שהיה קשה מאד לגייס חברים לבית"ר, פרשה מתוכה קבוצה קטנה והקימה את 'צופי מתתיהו', ומשה היה אחד מפעיליה. דרך 'צוֹפי מתתיהו', גוייסו חברים ל'ארגון הצבאי הלאומי בארץ־ישראל.'

ב־1938 הצטרף משה לאצ"ל, עבר הדרכה ואמוני נשק, והופעל בתפקידים שונים. עם הפילוג באצ"ל, הלך עם אנשי יאיר (אברהם שטרן) למה שכונה לימים: 'לוחמי חרות ישראל' (לח"י). משה היה אחד מפעילי סניף חיפה וכמעט לא היתה פעילות שלא נטל בה חלק (החל בהדבקת כרוזים, הפצת עלוני הסברה, תצפיות על יעדים בריטים ועוד).
ב־17.9.1943 נאסר בעת העברת ציוד של המחתרת מתוך מחסן חשאי, כי השכנים חשדו שמתבצעת גניבה והזעיקו את המשטרה. משה נכלא בעכו, הועמד לדין וזוכה. אולם, בצאתו מבית המשפט, נעצר על־ידי הבולשת הבריטית ונכלא ב'מעצר מנהלי' במחנה לטרון.

עם 251 הגולים הראשונים, נשלח משה לאריתריאה, ואחר לסודן ולקניה. במשך חמש שנים היטלטל ממחנה מעצר אחד למשנהו. אך משה היה חזק ברוחו וניצל את שנות גלותו ללימודים: השתלם בחשבונאות בהתכתבות וקיבל תואר של רואה חשבון מוסמך.

משה חזר ארצה עם אחרוני הגולים ב־1948, והתגייס מיד לצה"ל (למרות שלגולי קניה ניתנה ארכה). הוא שרת בחטיבת גולני, בגדוד 13, בפלוגה המסייעת. עם יחידתו ירד לנגב. 
נפל במיבצע 'חורב', ביום 23.12.1948–כ"א בכסלו תש"ט, בקרב של מעטים נגד רבים, על כיבוש משלט 86, ליד חאן־יוניס. הוא נקבר באופן ארעי בקיבוץ גבולות, ובט"ז באב תש"ט, 11.8.1949 הועבר לקבורת קבע לחלקה הצבאית בחיפה.

לחץ כאן לדף הנצחה באתר "יזכור" של אתר משרד הבטחון