שיתוף

ווילנה , 15.1.40

מרלין היקר,

ב=12 קבלתי את מברקך: “לכתוב לפריז”. אני משער, אפוא, שלא יצאת עוד ושמכתבי זה עוד ימצאך בפריז. ב-10 לח.ז. כתבתי לך מכתב בדואר=אויר. אני בטוח, שקבלת אותו ושגם ענית עליו. בינתים אני רוצה להודיעך כמה חדשות:

באותו יום שקיבלתי את מברקך, קבלתי גם גלויה מאת הגברת סטרסמן. הגלויה נכתבה ב-5 לח.ז. היא מודיעה לי קודם=כל על מותו של יוסף כצנלסון. הוא נפטר ב=2 לח.ז. והובא לקבר=ישראל ב=4 לחודש. היא מבקשת להודיע את זה לחוץ=לארץ. מסרתי את הדבר לחברים בקובנה, שטלגרפו על כך ללונדון. חושבני, שיהיה להם שכל כדי להעביר את הידיעה לארץ=ישראל.

על עצמה היא כותבת, שיש לה תקווה להתראות בקרוב יחד עם הילדים עם כַּהַן. סימן, שהענינים אצלה מסתדרים.

מלבד זה היא שלחה לי את כתבתו המדויקת של הדוקטור. הוא נמצא באוקראינה המזרחית, בעיר המונחת דרומית-מזרחית לחַרְקוב. היא שואלת מה אפשר לעשות בשבילו ומציעה הצעה ידועה. היות וזקס כבר אינו (יום קודם הוא יצא בחזרה לביתו), התחלתי בעצמי לטפל בענין. נשלחים אנשים, כדי להעמיד אתו קשר הדוק וכדי להשתדל להעבירו אל חברך למערכת. אם הוא יהיה יחד אתו, אין כל ספק שהוא יוכל לצאת לעולם הרחב, כי הגברת תעביר בשבילו פנקס מתאים. התקשרתי בענין זה גם עם הלל (קבלתי ממנו מכתב באותו יום), כדי שיוכל להודיע ארצה בצורה בטוחה, שהדוקטור חי. אני מקווה, שלאחר שתבוא לאמריקה תקבל כבר ידיעות משמחות בנידון זה. אם יעלה בידנו להצילו, יהיה זה באמת דבר גדול.

כמה מהאנשים שקבלו סרטיפיקטים התעתדו לצאת בשבוע שעבר ארצה. הם הצטרכו לטוס מריגה לשטוקהולם באוירון. אולם ברגע האחרון נתקבלה ידיעה, כי נסיעתם לא תוכל לצאת=לפועל, היות והאוירונים לא יעבירו יותר אזרחים פולנים, שהם בגיל למעלה מ=18 שנה ולמטה מ=50 שנה. זוהי גזרה חדשה, החוסמת כבר לגמרי את הדרך. עד כה היה זה הנֶקֶב היחידי, שדרכו אפשר היה להחלץ. כרגע, נסתם גם הנקב הזה. מובן, שהגזרה הזו מצד מסילת=האויר השוודית באה תחת לחץ גרמניה. היום התחילו להתהלך שמועות, שהגזרה חלה רק על אלה, שנוסעים לצרפת (מחשש, שמא יתגיסו לגדודים הפולנים) ולא על הנוסעים לארצות אחרות. עד כמה אמת יש בשמועות הללו, טרם הספקתי לקבוע.

אצלי – המצב נורמאלי: אני יושב ומסתכל בהתפתחות המאורעות… ואני מחכה. בעצם אין לי יותר מה לעשות. את זמני הפנוי אני מקדיש לקריאה. יש צורך למלא את אשר החסרתי בשנים האחרונות בוורשה. הייתי רוצה גם ללמוד אנגלית וצרפתית, אלא שאין לי לפי=שעה האמצעים הנחוצים. נוכחתי, כי יש לי קצת כשרון לשפות. לפני שבאתי הנה לא שמעתי מעולם מלה ליטאית ועכשו – בלי שאלמד את השפה – אני מנהל כבר במשרדים הממשלתיים שיחות קצרות בליטאית.

לבגין מסרתי את הכתובת שלך. כנראה שגם הוא כותב לך והמכתבים שלנו יגיעו יחד.

בחוגי =הצה”ר המהומה הולכת וגדלה. מובשוביץ’ רוצה לקבל א הסרטיפיקט הראשון. קודם הוא השתדל להשפיע על לונדון, שיכריעו לטובתו. ואמנם: נתקבל מברק משם, שימסרו את הסרטיפיקט הראשון לו. אולם מיד באה אינטרוונציה של ה”צד” השני ותחת הלחץ הזה לונדון שינתה את החלטתה. מובשוביץ’ משתדל, אפוא, להשיג את מבוקשו בדרך אחרת: הוא הסית את חברי המשרד הארצישראלי (קליינבוים, שפַר), שהם יתערבו בחלוקה הפנימית של הסרטיפיקטים הצה”ריים ויכריעו את הכף לטובתו. “הועד הראשי” בפולין (שופמן, קלרמן, בגין, שסקין) ענו על זה בשלילת זכויותיו המפלגתיות של מובשוביץ’ ופנו בדרישה אל לונדון להוציאו משורות המפלגה בעוון חתירה. את ההחלטה הודיעו גם למשרד הא”י. כך עוברים הימים ב”אמיגרציה” שלנו, ודי בזיון וקצף.

בזמן האחרון התחילו לדבר על עליה ב’. ישנה תכנית על אניה, שתפליג מחופי=ליטא, מסביב לאירופה. התכנית טרם קרמה עור וגידים, אבל אין זה מן הנמנע שמשהו ייעשה בכיוון זה. מובן, שזה היה מציל את המצב, כי אין כל תקווה, שמאות הבית”רים=הפליטים יוכלו לחכות לסרטיפיקטים. מובן גם, שהוצאת התכנית אל הפועל תלויה קודם=כל במאורעות בחלק הצפוני של אירופה.

שמחתי מאד לידיעתך באחד המכתבים הקודמים, שמשפחתו של הלל ממשיכה בעבודתה ושהיא מכינה מכשירי=בנין לקראת העונה הבאה. רק פעולה שתבוא בזמן המתאים יכולה להעמיד את שאלתנו על הפרק ולהוכיח לדעת=הקהל הרחבה, ש”השותף” שלנו איננו טוב מהשונאים שלנו, כי מי שיש בידו להציל ואינו מציל הוא אויל גרוע יותר מהמחריב. אם תהינה לך ידיעות ברורות ומפורטות יותר, אשמח מאד לקבלן.

אני אודה לתשובתך על מועד צאתך המדויק. הודיעני גם לפי איזו כתובת עלי לשלוח את המכתבים לאמריקה, לאחר שתצא לשם.

ד”ש למר ווקסמן ולמר כ”ץ. בשלומך דורשים: מר לנגמן (הוא נמצא פה יחד עם כל משפחתו), אמפר, נחום, בוסקו (הבחור הצעיר שעבד באדמיניסטרציה של העתון), ליזרוביץ, (הקורקטור שלנו), נחום ועוד ועוד. ד”ש מיוחדת מפרידה.

אם אתה יוצא בימים אלה – אני מברכך שוב בברכת דרך צלחה

שלך נתן

דצמבר 2023
יום ראשוןיום שנייום שלישייום רביעייום חמישייום שישישבת
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
הצגה: שלוש יריות במזרחי ב' - 11:00
28
חוויה משולבת: סיור בפלורנטין ומוזיאון לח”י והצגה “שלוש יריות במזרחי ב'”
29
30
31
1
2
3
4
5
6

הצטרפו לרשימת התפוצה

האם מכיר / קשור לחבר לח"י?