שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שם: מירום (הוכגליק מזלי) דוד

כינוי בלח״י: מנחם

תאריך לידה: 10.9.1920

תאריך פטירה: 03.02.2002

דוד נולד בווארשה ב־10.9.1920 למשפחה דתית ציונית, שעלתה ארצה ב־1924 והתיישבה בפתח־תקוה. לפרנסת המשפחה פתחו ההורים מרדכי ולאה (ליכטג) מכולת. בפתח־תקוה למדו הילדים בבית־ספר נצח ישראל.
ב־1928 ירד האב עם שני הילדים, שהירבו לחלות, לווארשה. ב־1929 הגיעה גם האם עם משה ודוד הקטן. שלושת הילדים הגדולים למדו בבית־הספר "תרבות" וחלמו לחזור ארצה. ארבעתם היו בית"רים. ב־1935 חזר דוד עם הוריו ארצה. בארץ ישבו כבר משה, רעייתו בתיה ואחותו טובה.
ב־1936 הגיע האח טוביה. ב־1937, בהיותו תלמיד תיכון, נפטר אביו. דוד נשא, יחד עם אִמו, בעול הפרנסה במכולת.
ב־1940 התגייס ללח"י. הוא התאמן בשימוש באקדוח. עבד כסבל במחנה הצבאי הבריטי בקרית־מוצקין, שהיווה מחסן גדול לחומרי בניין. למחרת יום העבודה היה מגיש דיווחים על הפעילות במחנה. כשעבד בתל־אביב, נשלח לדווח על התנועות במחלקת המדידות.
ב־1941 חזר לחיפה וחידש את הקשר עם המחתרת. שמו המחתרתי היה מנחם. השתתף בהדבקת כרוזים. מדי פעם הביאו לביתו את עיתון "החזית", להצפנה למיספר ימים, והוא הפיץ חלק מהעתונים בתיבות דואר שונות. היה בקשר עם ירחמיאל אהרונסון–אלישע, שנהרג בידי הבריטים בתל־אביב.

ב־1942 התקבל לעבודה במשרד הצי הבריטי ברחוב יפו. משם דיווח על המיסמכים, כולל המסוּוגים, ועל המערך הצבאי הימי. בגבור הפעילות המחתרתית נגד השילטון הזר, חש דוד שעוקבים אחריו, ניסה למצוא עבודה מחוץ לחיפה אך עול הפרנסה היה כבד עליו. הוא פירנס את אִמו האלמנה ואת בת אחותו הקטנטונת, חרות, שֶׁאִמָהּ, (טובה סבוראי), ישבה בבית־הסוֹהר בבית־לחם, משום שנתנה מחסה למפקד הלח"י, יאיר שטרן, הנרדף, בביתה ברחוב מזרחי ב' 8 לימים רחוב שטרן. גם אביה של הילדה, משה סבוראי, ישב בכלא ודאגת קיום ילדתם רבצה על כתפיו של דוד.

ב־1.4.1944 נאסר דוד יחד עם אחיו טוביה והגיע לגלות אפריקה. הוא שוחרר אחרי קום המדינה, ב־.12.7.1948 שירת ביחידה קרבית, בחטיבת עודד, גדוד 91, פלוגה א'. אחת המחלקות בפלוגה היתה מורכבת מעולי אלטלנה.
נשא לאִשה את זהבה זילברברג. נולדו להם שתי בנות ונכדים.

דוד נפטר ביום כ"א בשבט תשס"ב, 3 בפברואר 2002 והובא למנוחות בבית העלמין צור שלום בקרית אתא. על מצבתו חרוטות המילים: "מלוחמי חרות ישראל"

הצטרפו לרשימת התפוצה