בן־דוד יוסף – עזרא

שם מלא: בן-דוד יוסף
כינוי בלח"י: עזרא
תאריך לידה: 1920
תאריך פטירה: 11 בספטמבר 1973
ארץ ועיר לידה: ישראל, ירושלים
שנת הצטרפות ללח"י: 1940
 

יוסף (יוסקה) נולד בשביעי של פסח תר"ף (1920), בירושלים. הוריו, אסתר ויצחק חלוצים, שזה לא מכבר עלו מרוסיה. האב, קרא לבנו בכורו יוסף על שמו של יוסף טרומפלדור.
שנים אחדות חיו בירושלים. ההורים הקימו צריף בעיר, גידלו פרחים ובעלי־חיים, ועסקו בעבודת אדמה. כשהיה בן שש, עברה המשפחה לנחלת־יהודה.
עם פרוץ מאורעות הדמים בתרצ"ו (1936) – והוא בן 16 – התגייס לנוטרים. לאחר־מכן הצטרף לארגון הצבאי הלאומי. יזם רכישת נשק, גיוס אנשים ואימונם. לא השלים עם ההבלגה ויזם פעולות תגובה נגד הפורעים הערבים. כן השתתף בהברחת עולים "בלתי חוקיים" דרך גבול לבנון. אחרי פעולת התגמול של האצ"ל נגד הערבים, ב־1937, נעצר בפעם הראשונה לשלושה חודשים בכלא עכו. עם הפילוג באצ"ל (1940), היה בין ראשוני לח"י. לא אחת, לאחר העדרותו מן הבית בלילה, הודיעו כותרות העיתונים שלמחרת על פעולת מחתרת. לא פעם חזר הביתה חבול, לאחר שנקלע למארב של אנשי ההגנה. בבית הופיעו מזוודות נשק ונעלמו, בפרדס נחפרו גומות חדשות – הסוואה ל"סליקים".
...והימים ימים שחורים היו. ללעג ולקלס היינו, אנו חולמי חלום תקומת ישראל בארצו, בפי קטני אמונה שבעמנו. הרבה אומץ־רוח ואמונה דרושים היו לחייל אלמוני בלח"י ללחום בשלטון הזר.
המעצרים מלווים בחקירה אכזרית. שנת מעצר, שחרור, ושוב מעצר במחנות מיזרע, צריפין ולטרון. הוגלה על־ידי הבריטים בשילוח הראשון של 251 עצורים מארץ־ישראל לאפריקה, ב־19 באוקטובר 1944. שהה במעצר במחנות: סמבל (אריתריאה), קרתאגו (סודן), שוב אריתריאה, וגילגיל (קניה). אחרי קום המדינה שב לארץ עם אחרוני הגולים מקניה, ב־12 ביולי 1948.
עם סיום מלחמת העצמאות, נפנה לעשות לביתו ובנה משק חקלאי למופת. תמיד היה מוכן לתרום לחקלאות בארץ מן הידע והניסיון הרב שצבר. נימנה על מקימי המחלקה לשימור הקרקע במשרד החקלאות ושימש כמדריך חקלאי ארצי לקיבוצים ולמושבי עולים חדשים באזורי פיתוח. כן השתלב במערך הדרכת קבוצות נציגים מארצות מתפתחות. בצה"ל הכירו בכישוריו הרבים ובשליטתו בשפות אנגלית וערבית, ומינוהו קצין מימשל בדרגת סרן בתחומי החקלאות, הן במיבצע קדש, והן במלחמת ששת הימים.
יוסף נפטר ביום י"ד באלול תשל"ג (11 בספטמבר 1973).
השאיר אשה: נירה לבית זייצוב. ילדים: אסתר, הדר ומירב.