שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

פרשת ילדי רעננה

העמותה להנצחת מורשת לח”י מבקשת להקים אנדרטה לזכר החמישה . בימים אלו קיבלה העמותה אישור מעיריית רעננה להקמתה וצורך השלמת העבודה נפתח הדסטארט באתר givevack במטרה לגייס סכום של 75,000 ש״ח למטרה נעלה זו.

 

צבא ההגנה לישראל”, צה”ל, הוקם ב 26 במאי 1948, שבועיים לאחר הכרזת המדינה.
ב-31 במאי פורסמה “פקודת יום להקמת צבא הגנה לישראל”..
הפקודה כללה גם את ההוראה כי לא יתקיים כוח צבאי נוסף במדינת ישראל מלבד צה”ל.
עד לאותו יום למעשה לא חלה “חובת גיוס” על תושבי הארץ,  ולא היו “קציני מיון” שקבעו לאן ילך אדם.
עובדה זו  אפשרה ל”ברירה הטבעית” לעצב את התמונה  לאורך ימי “טרום המדינה”.
אנשים מצאו את דרכם “באופן טבעי” למסגרת הנכונה להם מבחינה אידיאולוגית.

מחתרות האצ”ל ולח”י אשר כונו “הפורשים” נשענו בסתר על “עורף אזרחי” של אוכלוסייה תומכת, ונקראו  “אוהדים”, ביניהם היו בודדים או משפחות אשר הסתירו בבתיהם את הלוחמים,  או אנשי עסקים שתמכו כלכלית בפעולותיהם, רופאים ואחיות שטפלו בנפגעי הפעולות,  בעלי בתי מלאכה שייצרו אמצעי חבלה וכלי נשק, או נהגי מוניות לדוגמה אשר שיתפו פעולה והסיעו את חברי המחתרת.
“העורף האזרחי” הוא פן אחד של המחתרות, ופן נוסף של “הפורשים” היו בני הנוער בישוב אשר הזדהו אידיאולוגית עם “הפורשים”.
מחלקת הנוער בלח”י פעלה בעיקר בתל אביב, הנערים שהצטרפו ללח”י חיו חיי בריחה מתמדת מהסביבה, ולרוב הם גם נאלצו “לברוח מהבית” ו/או להיות מגורשים מבתי הספר.
קראת סוף שנת 1947 בימי המתח שלקראת ההצבעה באו”ם.. קרי ה “כ”ט בנובמבר הייתה בארץ אווירה של אוטוטו מגיע “סוף המנדט”, ההכנות היו בעיקר לקראת הבאות . לקראת.. “מלחמת העצמאות”.

באותם הימים יצאה קבוצה של נערי לח”י מתל אביב לקורס נשק אשר התקיים בבית נידח במשק של “אוהדים”, משפחת עזרא על גבול רעננה הרצליה.
בבוקר יום ה 11 בנובמבר 1947, הקיפו את המבנה כוחות גדולים של הצבא הבריטי, ובסופו של יום חמישה מתוך עשרת הנערים  שהיו במקום נהרגו , והובאו לקבורה בבית הקברות “נחלת יצחק” בתל אביב.
כך “נפגשו” בסיפור זה “מחלקת הנוער” ו..”האוהדים”.
18 יום לאחר מכן התקיימה ההצבעה באו”ם ובסערת הימים ההם ובתוספת העובדה שמדובר היה בחברי המחתרת הקטנה ביותר שלא הייתה חלק מהקונצנזוס, הסיפור כמעט ונשכח לחלוטין בישוב. זכרם של הנערים נשמר רק במסגרת המצומצמת של יוצאי לח”י ובני משפחותיהם, הפרשה זכתה כבר אז לכינוי “ילדי רעננה”.
ב-6.6.2000 נחנכה ברעננה  “כיכר ילדי רעננה” להנצחת זכרם של חמשת הנערים והנערות במפגש הרחובות משה דיין ורחוב הפרחים, מול בית הספר התיכון “אביב”.

 

לפני כשנה יזמה העמותה להנצחת מורשת לח”י הפקת סרט דוקומנטרי אודות הפרשה.
היוצרים איתן וצלר ופלג לוי בשיתוף מגמת התיאטרון של “תיכון אביב ברעננה”, יצאו למסע בעקבות הפרשה.
הנערים למדו את הסיפור, הם בקרו במוזיאון לח”י פגשו חברי לח”י התחקו אחר הדמויות ויצאו לבקר במקום האירוע משק עזרא ברעננה.
תהליך העבודה תועד לאורך שנת הלימודים והחומר שנאסף בתוספת חומרי ארכיון, עובד לסרט קצר של 24 ד’ אשר מיועד להקרנה בבתי ספר.
לפני מספר ימים התקיימה ברעננה הקרנה חגיגית לציון 70 שנה ל”פרשת ילדי רעננה” במעמד ראש עריית רעננה, מר זאב בילסקי, ויו”ר העמותה יאיר שטרן בהנחייתה של מנהלת העמותה רחל ברגר.
להקרנה הגיעו גם שארי בשר של “ילדי רעננה” המקוריים, ומספר לוחמי לח”י כולם עברו את גיל שנת ה90 לחייהם, חברי העמותה וקהל רב.
כבדו אותנו בנוכחותם גם יו”ר ההגנה, דר’ ברוך לוי, יו”ר ברית חיילי האצ”ל מר יאיר אסיסקוביץ, גדעון מיטשניק, מנכ”ל מכון ז’בוטינסקי וראש מועצת כוכב יאיר צור יגאל, מר  שימי אליאל.
אחד המשתתפים בסרט דוד שומרון – “עלי”, נשא דברים בערב על הנוער בלח”י.

לצפייה בקטע קצר מתוך הסרט לחצו כאן

Join our mailing list

הצטרפו לרשימת התפוצה