ניסים נולד בירושלים בשכונת אוהל משה ב־י”א בשבט תרפ”ח (2.2.1928) למשפחה ספרדית ותיקה ושוֹרשית. אביו, אליהו יפרח, היה סוחר בעל חנות במרכז המסחרי, שהוצתה ונשרפה בידי פורעים ערבים אחרי החלטת החלוקה של האו”ם. אִמו, רחל, נפטרה עוד בילדותם של ניסים ואחותו. סבו היה הרב בן־ציון קואינקה, רבה של העיר חברון ואב בית־הדין הרבני בירושלים.
ניסים למד בבית־ספר “אליאנס” והמשיך לימודיו בבית־הספר התיכון “טרה־סנטה”, אך נאלץ להפסיקם. הוא החל לעבוד כחניך במשרדו של רואה החשבון ברוידא, ובהמשך – במשרד עורך הדין פנחס רבינוביץ’.
בשנת 1945 הצטרף לשורות הלח”י בירושלים. נפצע ונעצר בידי חיילים בריטים בעת הדבקת כרוזים, נשפט ונשלח למעצר בלטרון, שם ישב עד צאת הבריטים מהארץ. ב־15 במאי 1948, עם שובו לירושלים, שב לפעילות ב”מחנה אלדד” (מחנה של הלח”י בליפתא), והשתתף בקרבות נגד הערבים בירושלים. בספטמבר התגייס לצה”ל, שרת בגדוד 68 בחטיבה הירושלמית וסיים קורס קשר. ב־1956 השתתף במיבצע “קדש”, במסגרת שרות המילואים.

לאחר שיחרורוֹ מהצבא, הצטרף לגרעין התיישבות של אנשי לח”י, שהקימו את הישוב נוה־יאיר בגבול רצועת עזה. הגרעין לא צלח והתפרק, אולם ניסים נדבק בחידק ההתיישבות והחליט לנסות שוב. הצטרף לגרעין של בני מושבים, ולאחר הכשרה חקלאית במקוה־ישראל, עלה בשנת 1955 להתיישבות בניר־בנים שליד קרית־גת.

ב־1955 נשא לאשה את ציונה לבית רצהבי, מורה במקצועה. נולדו להם שתי בנות: רחל, עובדת סוציאלית, ונילי, עובדת משרד הפנים. ניסים הוא אחיה של רות יהלום וגיסו של יעקב יהלום, אף הם חברי לח”י לשעבר.

לאחר שנים מיספר חלה במחלת כליות קשה, ובעצת רופאיו נאלץ לוותר על חיי חקלאי. ב־1961 עבר לגור באשדוד והתקבל לעבודה בקמ”ג (קרית מחקר גרעינית), בנחל שורק, שם עבד עד פטירתוֹ ב־י”א בכסלו תשל”ה–.25.11.1974 בעת עבודתו השתלם במתמטיקה ובאנגלית ואף גילה כשרונות בציור ובעבודות־יד.